riešenia mimoriadnych situácií v okrese Prešov. Reč bude aj o operačných plánoch záchrany obyvateľov pri povodniach, ktoré mali starostovia vypracovať do konca októbra.
Zasadnutie krízového štábu je konkrétnym výstupom po minulotýždňovom školení, kde mimo teoretických informácií a praktickej ukážky evakuácie Domova dôchodcov na Veselej ulici v dôsledku zemetrasenia rozoberali aj možnú pandémiu vtáčej chrípky.
Ako uviedol šéf odboru krízového riadenia na OÚ Jozef Čorba (na snímke), disciplína účasti starostov na takýchto podujatiach sa v posledných rokoch zvýšila. Svedčí o tom aj fakt, že z 91 štatutárov z okresu Prešov sa prišlo školiť 68, čo v minulosti nebolo pravidlom. Zrejme ich ovplyvnili kritické situácie pri opakovaných povodniach, ktoré už museli riešiť. Hrozbu mimoriadnych situácií prestali podceňovať.
"Starostovia a primátori okresu Prešov si mali možnosť prezrieť Humanitárnu základňu v Malom Šariši, kde je umiestnený základný materiál v prípade núdze. Keby bolo nutné evakuovať obyvateľov, sú tam prostriedky na hygienu, základné potraviny, lôžka, ošatenie a podobne," poznamenal prednosta OÚ Pavel Slaninka. Dodal, že zriaďovateľom tohto strediska je Ministerstvo vnútra SR a zdedili ho po jednotke Civilnej ochrany v Humennom.
Odborníci z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove poskytli starostom vyčerpávajúcu informáciu o šíriacej sa vtáčej chrípke v Európe a možných rizikách pandémie. Nehovorili len v teoretickej rovine, ale preberali aj konkrétne opatrenia. "Od veterinárov dostali pokyn, kde majú hlásiť nekontrolovaný úhyn vtákov, prípadne podozrenia, ďalej ako majú monitorovať chovateľské lokality vo svojich katastroch, ale aj súkromné chovy vodnej a hrabavej hydiny. Skúsenosti z iných krajín potvrdili, že morky predstavujú najrizikovejší druh," konkretizoval P. Slaninka.
Jeho slová doplnil J. Čorba, keď zdôraznil, že všetky podozrenia v prípade úhynu vtákov môžu starostovia, prípadne občania hlásiť cez koordinačné stredisko a linku 112. Možné rizikové oblasti boli rozdelené do dvoch pásiem. Prvé je tri kilometre a druhé desať kilometrov od zdroja nákazy.
Podobné modelové situácie, vrátane prehliadky Humanitárnej základne v Malom Šariši, budú riešiť aj so starostami a primátormi v okrese Sabinov a to v termíne 8. a 10. novembra. V praktickej ukážke pôjde o evakuáciu jednej zo sabinovských stredných škôl, ale nie po zemetrasení. "Tu si zopakujeme evakuáciu pri teroristickom útoku. Mali sme to v pláne už minulý rok, ale v deň cvičenia začala povodeň, a tak sa všetko o rok posunulo. Sprostredkujeme im však všetky aktuálne informácie," pripomenul J. Čorba.
Pýtajte sa odborníkov
Prešov - V prípade nejasností a nezodpovedaných otázok v súvislosti s výskytom chrípky a prevenciou, vrátane vtáčej chrípky sa občania môžu obrátiť na Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove. To, že ľudia hľadajú odpovede nám potvrdila aj prešovská regionálna hygienička Paula Neupauerová. Aj preto sa rozhodli zverejniť kontakty na svoj úrad. V prípade akýchkoľvek otázok preto volajte na telefónne čísla: 051/ 772 44 25, 758 03 35, 758 03 45, prípadne sa kontaktujte elektronickou poštou na adresy neupauerovaruvzpo.sk a zakutanskaruvzpo.sk.
(ak)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš