slovenské manželské páry priemerne dve deti. V Doľanoch v Levočskom okrese však žije sedem rodín, kde majú minimálne štyri a maximálne šesť detí. Starosta Vladimír Dzurík (HZDS) však rátal iba strednú generáciu. To, že dnešní sedemdesiatnici či šesťdesiatnici priviedli na svet priemerne šesť detí, nie je v tejto obci nič výnimočné. V Doľanoch v súčasnosti evidujú 144 obyvateľov.
Sám 47-ročný starosta má päť detí a ako nám povedal, on pochádza zo sedemnástich detí. "Spomínam si, my sme žili veľmi skromne a ťažko, napriek tomu som vždy chcel viacpočetnú rodinu. Deti mám veľmi rád a nedbal by som, keby sme si aj nejaké adoptovali," s úsmevom tvrdí V. Dzurík. Najstaršia dcéra Alena má 25 rokov, nasleduje 24-ročný Vladimír, ďalšia dcéra Alžbeta má 19 rokov. Do roka nasledoval Martin, ktorý má dnes 18 rokov. Najmladším benjamínom je 7-ročná Aneta. Keď v rodine starostu vydávali a ženili deti, s pozývaním hostí mali ľahkú robotu. Pozvali iba súrodencov s rodinami. Starosta je zo sedemnástich detí a jeho manželka zo šiestich. Keď sa to vynásobilo manželkami, manželmi a ich deťmi, spolu ich pri svadobnom stole bolo 150.
"Byť z viacdetnej rodiny prináša podľa mňa predovšetkým pozitíva. Na druhej strane sme sa museli veľmi uskromňovať. Zo súrodencov iba jeden brat vyštudoval vysokú školu, pretože ostatní sme nemohli. O nových šatách som ako dieťa ani nechyroval, veci sa nosievali po tých starších. Sviatočné koláče piekla mama dvakrát do roka, častejšie sa nedalo, iba z kysnutého cesta. Doma sme mali gazdovstvo a žili sme vlastne z toho. Bývali sme v dvoch izbách, v sedemdesiatich rokoch sme však pristavovali," spomína starosta.
Viacdetný model zrejme naňho zapôsobil pozitívne, pretože sám má doma päťdetí. "Nikdy som to neľutoval, skôr naopak. Robil som od rána do večera, aby som zabezpečil rodinu, žili sme a žijeme skromne. Niekto nosí peniaze do banky, ja som investoval do rodiny," s úsmevom porovnáva starosta z Dolian.
V. Dzurík úprimne priznáva, že vždy sa u nich obracala každá koruna. Najťažšia ekonomická situácia bola v ich rodine, keď stavali rodinný dom. K svojmu si dopomohli iba vďaka pôžičiek a starosta z Dolian sa netají ani tým, že v tom čase mali v miestnej predajni potravín pred výplatou dlh aj 3-tisíc korún.
Podľa údajov zo Štatistického úradu SR, krajská správa v Košiciach, na Spiši je najviac domácnosti so štyrmi ľuďmi. V okrese Spišská Nová Ves je to číslo 5 646. Najmenej domácnosti evidujú s počtom šesť a viac ľudí, ide počet 3 364. V Gelnickom okrese tiež vedú prím rodiny s dvoma deťmi. Je to 1 747 domácnosti. Podobná situácia vládne v okrese Levoča. Štvorčlenných domácnosti je tu najviac, a to 1 730.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš