Prešov - "Desaťročia robíme s chorými deťmi a vidíme, že ich neubúda, ba
je ich viacej. Sú to najmä deti chronicky choré a postihnuté," konštatoval primár detskej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ján Kovaľ. Primár bol totiž iniciátorom založenia Občianskeho združenia (OZ) Prameň zdravia, ktoré vzniklo pri oddelení v roku 2003. Jeho cieľom je pomáhať chorým deťom. "Naše oddelenie je stavané tak, ako keby všetci detskí pacienti boli chodiaci. Skrátka, prídu sa preliečiť a idú domov. Opak je však pravdou," dodal primár.
OZ Prameň života spracovalo projekt na nákup zdravotných kompenzačných pomôcok a oslovilo ním Občiansku voľbu Pivovaru Šariš. Žiadajú 44-tisíc korún, hoci potrebujú peňazí oveľa viac. Autorkou projektu Kvalitnejší život je riadiaca sestra kliniky Mária Timurová (na snímke): "Neraz tu máme deti, ktoré celý čas hospitalizácie ležia. A my nemáme spôsob, ako ich odviesť hoci len do jedálne.
Preto sme si do projektu dali požiadavku na kompenzačnú pomôcku - polohovacie kreslo na vysádzanie pacienta." Vysvetlila, že ide o kreslo, v ktorom môže sedieť dieťa, ktoré má problémy s udržaním svalstva. Sú na ňom fixačné popruhy. Potrebujú tiež kreslo na prepravu, lebo deti, ktoré neovládajú svoje svalstvo sa v klasických kreslách prepravovať nedajú. Musia byť fixované a musia mať opierky.
Keby sa ležiaci pacienti nepolohovali, tak by mali okamžite preležaniny. Zdravotná sestra musí malého pacienta polohovať každé dve hodiny. Ak sa to zanedbá, začnú sa mu sťahovať šľachy a potom sa môže stať, že už nikdy nebude chodiť. Sestra Timurová dodala, že na oddelení majú často pacientov s takýmito problémami. Sú to deti po autohaváriách, s onkologickými ochoreniami, s detskými mozgovými obrnami, alebo je ich stav následkom iného ochorenia. Spomenula napríklad pacienta, ktorý je už vyše roka napojený na ventilátor: "Postupne mu odumiera svalstvo, dieťa nie je schopné samo dýchať."
Financie na klinike potrebujú na akútnejšie záležitosti súvisiace s konkrétnou liečbou malých pacientov. Pomáhajú si však i tak, že zdravotné pomôcky, ktoré vedia, si vyrobia sami. "Veď len jeden valec potrebný na polohovanie detí z penovej hmoty obtiahnutý koženkou stojí niekoľko tisíc korún," dodala M. Timurová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš