Korzár logo Korzár Spiš

Ohrozuje smižianskych škôlkarov nebezpečný azbest?

Smižany Rodičia smižianskych škôlkarov, ktorí ešte minulý týždeň chodili do škôlky na Tatranskej ulici, sú rozhorčení. Škôlka je k poslednému

októbrovému dňu zrušená a ich deti dnes prvý raz merali cestu do škôlky na Ružovej ulici. A práve tam je problém. Rodičia sa obávajú o zdravie detí v budove, kde v lete búrali steny s azbestovo-cementovým obkladom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi už riešia podnet jednej zo smižianskych matiek Henriety Brandoburovej. "V lete som sa dozvedela od pani učiteľky, ktorá bola prítomná pri prácach na Ružovej ulici, že sa tam konali stavebné úpravy, búrali sa tam priečky, pričom je všeobecne známe, že priečky sú z materiálu, ktorý obsahuje azbest. A pritom zabezpečenie tam žiadne nebolo. Ako laika mi napadlo, či je to v poriadku, veď azbest je karcinogén," hovorí H. Brandoburová. Informovala sa u hygienikov v Spišskej Novej Vsi aj v Košiciach. "Pracovníčka z odboru hygieny detí a mládeže sa až odo mňa dozvedela o dianí v škôlke. Všetko sa malo diať pod dozorom hygienikov, mali byť vykonané merania pred prácami, počas nich aj po ich skončení. Nič také sa nestalo," tvrdí nespokojná matka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pre KORZÁR uviedol starosta Smižian Ing. Michal Kotrady, o azbeste v škôlke sa dozvedeli už minulý rok, keď na to upozornil bezpečnostný technik počas previerky bezpečnosti práce. "V zápise uviedol, že môže ísť aj o azbest, ktorý môže byť nebezpečný pri vŕtaní, brúsení alebo iných stavebných zásahoch. Dozvedeli sme sa, že sú dva druhy azbestu, jeden patrí medzi nebezpečné odpady a druhý sa berie ako ostatný stavebný odpad," hovorí M. Kotrady. Keď smižianski poslanci rozhodli o zrušení škôlky na Tatranskej ulici a premiestnení detí do škôlky na Ružovej ulici, rodičia aj rada školy opäť upozorňovali na azbestový obklad. Vedenie obce to vyriešilo rekonštrukciou počas letných prázdnin, priečky s azbestovo-cementovými obkladmi nahradil sadrokartón. "V škôlke nemáme žiadne podklady o tom, že by tu bol použitý azbest. Hľadali sme záznamy aj z hygieny, ale nič tu nie je. Táto budova má takmer 20 rokov a celý ten čas sa o tom mlčalo. A pritom ide o zdravie detí. Aj my sa tu denno-denne pohybujeme a chceme vedieť pravdu," tvrdí Jarmila Vlčeková, riaditeľka MŠ na Ružovej ulici. Odmieta vyjadrenia o tom, že rekonštrukcia ohrozovala zdravie detí počas prázdnin. "Táto škôlka bola otvorená celý júl. Rekonštrukcia sa začala posledný júlový týždeň a pokračovala v auguste. Deti vôbec neboli v pavilóne, kde sa rekonštruovalo, boli v druhom pavilóne a mali samostatný vchod," zdôrazňuje J. Vlčeková.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň prišli do škôlky na kontrolu hygienici z novoveského RÚVZ. Vzali vzorky materiálov, ktoré pošlú na rozbor. "O situácii budeme informovať nadriadených v Košiciach a požiadame Národné referenčné centrum pre azbest v Nitre o merania," informovala riaditeľka úradu MUDr. Elena Gajdošová. "Pokiaľ by sme vedeli, že sú také hygienické predpisy, určite by sme dali materiál na rozbor," odpovedá starosta na otázku, prečo nedali obklad stien na rozbor hneď, ako sa o azbeste dozvedeli.

"Nemám deti v škôlke, môj syn je už prvák, mohlo by mi to byť jedno. Ale nedá mi to. Podľa mňa je to hazard so zdravím detí, ale aj tých ľudí, ktorí tam pracovali," dodáva Henrieta Brandoburová.

Ako azbest škodí?

Azbest mal v minulosti uplatnenie v mnohých odvetviach priemyslu. Medzi najznámejšie výrobky patria brzdové doštičky, akumulačné kachle, šnúry, izolačné dosky a pod. Najviac azbestu sa spotrebovalo v stavebníctve na výrobu stavebných materiálov. Vo vnútorných priestoroch sa azbest používal ako predchodca sadrokartónu na rôzne obklady, priečky, vnútorné alebo vonkajšie obklady montovaných stavieb. Je dokázané, že azbest svojimi voľne poletujúcimi vláknami mikroskopických rozmerov môže pri vdychovaní spôsobiť pľúcnu fibrózu - azbestózu, rakovinu pľúc, poškodenia pohrudnice a pobrušnice a zmeny pohrudnice.

SkryťVypnúť reklamu

Vlákna sú viditeľné iba pod mikroskopom, čiže ich prítomnosť v ovzduší si vôbec neuvedomujeme. K najväčšiemu úniku vlákien do ovzdušia, a tým aj k najväčšiemu ohrozeniu zdravia ľudí dochádza pri akejkoľvek manipulácii s týmito materiálmi, pri búracích prácach, rekonštrukciách. Vtedy môže lietať v kubickom metri vzduchu aj niekoľko desiatok tisíc vlákien. Toto dýchajú pracovníci, ktorí sa na týchto prácach podieľajú a po nich ďalší užívatelia týchto priestorov.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 345
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 158
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 200
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 840
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 333
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 248
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu