hľadať vhodné priestory.
"Asi má niekto zálusk na atraktívne miesto v centre mesta. Knižnica sídli v historickej Redute, kedysi veľmi dávno tam skutočne bola aj reštaurácia. Nedal by som krk za to, že za celým hľadaním lepších priestorov nie je snaha vytrieskať peniaze. Krčma niečo vynesie, knižnica iba ak stratu," myslí si pán Rudolf, ktorý je členom knižnice už pár desaťročí a za sťahovaním dobrý úmysel rozhodne nevidí. To, že knižnica sídli v nevyhovujúcich podmienkach, však vníma ako problém.
Kežmarská knižnica zaberá asi 500 "štvorákov" prízemia v historickej budove Reduty od roku 1973. Od tých čias sa do jej interiéru výraznejšie neinvestovalo, vlhké omietky s fľakmi na stenách sú bežnou realitou. "Potrebovali by sme aj viac miesta, ak sme tu pred vyše tridsiatimi rokmi mali 15 tisíc kníh, dnes ich tu je 50 tisíc, nemáme sa pomaly kde pohnúť," opísala podmienky vedúca knižnice Alžbeta Dudášová.
Práve nevyhovujúce podmienky, nedostatok miesta, potreba investícií do opráv inšpirovali poslancov, aby oživili nápad na hľadanie nových priestorov. "Je pravdou, že chladný a vlhký priestor sa podpísal aj pod častou chorobnosťou pracovníčok knižnice. Budeme skúmať možnosti iných priestorov, ale rozhodujúca bude aj výška nájmu," uviedol prednosta Mestského úradu v Kežmarku Miroslav Perignáth. Vylúčil, že by hľadanie vhodnejších priestorov bolo výsledkom snahy o iné využitie lukratívneho miesta v centre mesta. Novým priestorom sa nebudú brániť ani pracovníčky knižnice. "Pokiaľ budú vyhovujúce, adekvátne našim potrebám, nie je problém. Neradi by sme však skončili niekde na periférii, to by znamenalo hrozbu odlivu čitateľov," upresnila Alžbeta Dudášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš