K hrobom chodia aj v predstihu, prinášajú vence, kvety, čistia náhrobky...
Takto je to aj na prešovskom mestskom cintoríne. A práve tu včera smerovali kroky Jolany Havriľovej a jej manžela Michala z Prešova (na snímke). "Ľudia chodievajú na hroby zosnulým skôr. My sme prišli na hrob manželovej matky. Kúpili som chryzantémy aj kvietky fajerušky," povedala nám pani Jolana. Podľa jej slov je na trhu a aj v obchodoch veľký výber vencov a kvetín. Obchody núkajú aj široký sortiment sviec. "Čo sa týka cien, som spokojná s cenami kvetín. Len sa mi zdá, že niektoré živé vence a čečina sú veľmi drahé. V jednom kvetinárstve pri trhu majú vence aj za viac ako tristo korún. To je veľa," myslí si Jolana Havriľová. Predtým ako na hrob svokry položila čerstvé kvetiny, pozametala ho. "Niektorí ľudia si hroby aj poumývali, iní len pozametali," povedalaí o svojom postrehu. Na hrob prídu s manželom ešte aj v nedeľu. "V utorok už prídeme len zapáliť sviečky a pomodliť sa," dodala.
Plné ruky práce majú v týchto dňoch aj predavači na trhoch. "Najväčší nával očakávam v sobotu. Ľudia kupujú najmä svetlé chryzantémy," povedala Anna Tomečková na jednom z prešovských trhovísk. Okrem rezaných ponúka aj kvety v črepníku. V ponuke sú aj čisté aj ozdobené vence - živé aj umelé. Chryzantémy v črepníku si kúpila aj Otília Sopková. Zanesie ich na cintorín do Fintíc v Prešovskom okrese. "Výber je dobrý, len ceny sú vysoké," povedala O. Spoková a uzavrela: "Kvety zanesiem na cintorín ja, ale v utorok pôjdeme na cintorín celá rodina."
V Prešove sú tri cintoríny, v ktorých sa pochovávajú nebohí. Ide o cintorín v meste, v lokalite Solivar a v Nižná Šebastová. Technické služby mesta Prešov ďalej spravujú aj cintorín v Šalgovíku, na Kalvárii a v Dúbrave.
"Najväčší nával ľudí očakávame počas víkendu a v utorok. Počítame, že na cintorín v meste prídu desaťtisíce ľudí, keďže je tu pätnásťtisíc hrobových miest. Aj preto bude v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých v okolí cintorínov hliadkovať zvýšený počet policajtov. Hliadkovať budú až do desiatej večer," dodal riaditeľ Technických služieb mesta Prešov Anton Balčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš