aktivisti Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR, pričom väčšina z nich má niekoľkoročné osobné skúsenosti so starostlivosťou o nich.
"Stretla som muža, ktorý celý svoj život prežil s rodičmi a nikdy neprekročil bránu ich vidieckeho domu. Keď mu zomreli obaja rodičia, mal 59 rokov. Ujali sme sa ho, vzali do nášho centra a viedli krok za krokom. Udivilo nás, ako sa nemohol nasýtiť pohľadu z okna na ruch mestskej ulice, ako sa snažil kresliť, keď objavil farbičky, ako dychtivo sa zapájal do diskotéky, či karnevalu. Mohol však prežiť celkom iný život, keby našiel oporu," povedala nám predsedníčka regionálneho ZPMP v Prešove Alena Gavroňová (na snímke vľavo s Ivetou Mišovou).
Trvalo im tri roky, kým presadili občianske preukazy pre mentálne postihnutých. Donedávna totiž boli zbavení svojprávnosti. Boj o to, aby neboli zaradení do kategórie nevzdelávateľných, trval až do roku 2000. No ostalo ešte veľa negatívnych prístupov, ktoré chcú eliminovať cez projekt finančne podporený Európskym sociálnym fondom prostredníctvom Iniciatívy spoločenstva EQUAL. Našli si aj nadnárodných partnerov v Taliansku a Španielsku, ale medzi svoje priority zaradili vytvorenie poradenských centier v regiónoch Slovenska.
"Našou cieľovou skupinou sú ľudia s mentálnym postihnutím vo všetkých vekových kategóriách, ich rodičia, opatrovníci, ale aj pracovníci v sociálnych zariadeniach. Vieme, že primerané poradenstvo v spektre potrieb týchto ľudí chýbalo. Nikto ich nepripravoval na odstraňovanie bariér, sebaobhajobu, pre prax, zamestnanie v chránených dielňach, o chránenom bývaní nehovoriac," povedala nám koordinátorka z republikovej centrály ZPMP SR Iveta Mišová.
Prvým krokom teda bude vytvorenie Regionálnych vzdelávacích a informačno-poradenských centier v Prešove a v Košiciach. Ich úlohou bude poskytovať komplexný servis, vrátane komunikácie so samosprávnymi krajmi.
Ďalšou z priorít je vzdelávanie vo forme kurzov a to tak, aby ich pripravili pre chránený aj voľný trh práce v závislosti od stavu postihnutia. Prieskum ukázal, že pracovníci domovov sociálnych služieb chcú s nimi spolupracovať a naučiť sa metodiku, hoci každý z klientov si vyžaduje individuálny prístup. Trúfajú si tiež vytvoriť informačné databázy.
"Pripravíme základňu, ktorá bude rešpektovať ich mentálne a psychické požiadavky. V súčasnosti ich v regiónoch formou dotazníkov monitorujeme. V školách aj v domovoch sociálnych služieb. Konkrétnym výstupom potom bude vytvorenie internetovej základne, kde bude v databáze komplexný poradenský systém," konkretizovala Janka Brnová z republikovej centrály ZPMP SR.
Projekt obsahuje množstvo ďalších aktivít, ktoré doteraz mentálne postihnutým chýbali. Keď sa postihnuté dieťa narodí a pediater stupeň postihnutia diagnostikuje, už vtedy rodina potrebuje poradiť, čo ďalej. V školskom veku zase potrebuje podporné a právne služby, no aj kvalitné voľnočasové aktivity. Tieto potreby sa doteraz aspoň čiastočne snažili naplniť regionálne združenia. Mimochodom len v Prešovskom kraji ich funguje osem. Potom však príde dospelosť a s ňou spravidla izolácia v ústave. No nemusí byť. Týmto projektom, ktorý by mal trvať do marca 2007, to chcú dokázať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš