mestské domy na námestí, kúpia byty inde. Tak budú môcť začať s opravou budov, ktoré najmä v zadných traktoch pripomínajú ruiny.
"Uvedomujeme si, že to nie je pre mesto dobrá vizitka, takto vízie o rozvoji cestovného ruchu nenaplníme. Problém je v tom, že v domoch, ktoré potrebujú opravu, bývajú neprispôsobiví občania," povedal na margo dlhé roky sa vlečúceho problému primátor Igor Šajtlava.
Už prechádzajúce vedenie mesta sa snažilo s kauzou pohnúť. Vtedy sa hovorilo o výstavbe domov na Rakúskej ceste. Tam by presťahovali neplatičov z centra mesta a zničené meštianske domy na námestí opravili. Projekt bol síce pripravený, ale pozemky sa dočkali vysporiadania až v roku 2003 a vtedy už bolo jasné, že so štátnou dotáciou na výstavbu mesto nemôže počítať. "Keď sme sa rozhodovali, ako ďalej, zistili sme, že výstavbu bez financií štátu nezvládneme. Náklady na jeden byt vychádzali na 1,2 milióna korún. Hľadali sme preto iné alternatívy," dodal primátor.
Napokon sa mestu podarilo nájsť finančne dostupné byty mimo mesta Kežmarok. Do nich sa postupne budú sťahovať neprispôsobiví obyvatelia piatich mestských domov z námestia. V prvej fáze, teda do konca tohto roku, opustí námestie šesť rodín, čo je dovedna takmer 60 ľudí. Tento rok šlo z mestskej kasy na nákup bytov pre neprispôsobivých obyvateľov 750-tisíc korún. "Osobne mi je ľúto najmä detí, ktoré žijú v týchto domoch a musia sa vysťahovať. Ich rodiny sú ale neplatičmi. Mohli sme ich jednoducho vysťahovať na ulicu, ako to urobili v iných mestách. Volili sme, myslím, omnoho humánnejšiu cestu," dodal primátor.
Vysťahovaniu ľudí z ošarpaných domov na námestí tlieskajú predovšetkým domáci. "Už bolo na čase. Nielenže tie samotné domy na námestí sú na hanbu, ale trápne býva, keď ich obyvatelia pokrikujú po cudzincoch, hádžu po nich kamene, prípadne žobrú," povedal Kežmarčan Pavel Wavrek, ktorý síce býva na sídlisku Juh, ale problém zanešváreného centra vníma ako boľavé miesto. "Mnohí sa tešia, že pôjdu do bytu, kde bude teplo, svetlo a voda," dodal.
Mesto obyvateľom domov v centre mestskej pamiatkovej rezervácie na námestí síce dalo viac-menej symbolické nájomné, ani to však neboli ochotní splácať. Niektoré rodiny majú dlhy len pár desiatok tisíc, jeden nedoplatok na nájme však už presiahol 250-tisíc korún. "Osobne som sa stretával s nájomníkmi, vysvetlil som im situáciu. Samozrejme, žiadali veľké byty, každá rodina zvlášť, pretože teraz bývajú v jednom byte aj tri rodiny spolu," popísal primátor nereálne požiadavky neplatičov.
Po tom, ako mesto uvoľní byty po neplatičoch, chce lukratívne domy odpredať formou dražby. Prioritou radnice je vízia, aby nový majiteľ domy opravil a premenil ich na penzióny, či iné zariadenia, ktoré podporia služby cestovného ruchu v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš