starosti regionálnu politiku. Ako zdôraznil člen delegácie, prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko, ich cieľom bolo argumentačne vysvetliť nepomer financovania malých projektov pre slovensko-poľskú a ukrajinskú cezhraničnú spoluprácu. Kým prvé dve spomínané krajiny majú na roky 2004-2006 schválených zhruba 20 miliónov eur, Ukrajina dostáva štyrikrát viac. "Uznávame, že ich hranica je o niečo dlhšia a hovorili sme o tom aj s ľvovským gubernátorom, ale nepomer toku financií je veľký. Snažili sme sa vysvetliť naše potreby," uviedol o podstate rokovania J. Polačko.
Na našu otázku ako eurokomisárka reagovala, odpovedal: "Zaujala ju problematika a hoci nič nesľubovala zanechala v nás dojem, že sa bude snažiť presadiť dofinancovanie projektov. Vie, že regióny pod Karpatami sú v svojich krajinách najchudobnejšie a aj toto je cesta na vyrovnávanie rozdielov."
Hovorili tiež o plánoch na roky 2007-2013 v rámci samostatného Karpatského euroregiónu združujúceho viacero krajín. V centre pozornosti boli opäť financie a potreba vytvorenia systému decentralizácie rozhodovacích procesov pre jednotlivé krajiny. Podľa Polačka eurokomisárka D. Hübnerová aj v tomto prípade sľúbila, že sa ich požiadavkám bude venovať pozornejšie. Nehovorili však o konkrétnych číslach ani o obsahu projektov.
Chcú sa stretnúť aj s eurokomisárom Jánom Figeľom a požiadať ho o podporu slovensko-poľských projektov v oblasti vzdelávania a kultúry. Termín zatiaľ nestanovili.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš