chrípky lekárne. Pod Tatrami nedostať očkovacie vakcíny, na rozdiel od minulého roka prekračuje dopyt súčasnú ponuku.
"Zháňala som všade, očkovacích vakcín niet nikde. Nejde ani tak o mňa, chcem ich kúpiť pre otca, ktorý má už úctyhodný vek a chrípka je preň dosť nebezpečnou," povedala nám Adriana z Popradu. Jej slová potvrdzujú aj lekárnici. "Nie, vakcíny nemáme. Už sme objednali ďalšie zásoby, počítame, že do desiatich dní by tu mali byť, ale na sto percent to zaručiť nevieme," dostávajú odpovede zákazníci Lekárne Benedictus v Spišskej Belej.
S priaznivejšou odpoveďou nemôžu rátať ani inde. "Momentálne nemáme ani jednu vakcínu napriek tomu, že sme boli dobre zásobení. Stále evidujeme zvýšený záujem, v porovnaní s minulým rokom ide o dvojnásobný dopyt po očkovaní proti chrípke," povedala nám zodpovedná farmaceutka Monika Plevíková z Lekárne Cyprián v Spišskej Starej Vsi. Väčší dopyt a absenciu očkovacích vakcín nám potvrdili aj lekárničky z Altey v Poprade a takisto v Lekárni u Evy v Holumnici v okrese Kežmarok. "Samozrejme, že sme doobjednali, posledné zásoby sa minuli včera. Ako prevenciu tak odporúčame užívanie Celaskonu, zinku a najmä otužovanie," uviedla pre Korzár farmaceutka Piataková z holumnickej lekárne.
Ani v Starej Ľubovni nie sú na tom lepšie. "Len doobeda som musela odmietnuť asi tridsiatich zákazníkov, ktorí si žiadali vakcíny. Od dodávateľov sme objednali aspoň päť kusov antivirotík Tamiflu, ktoré sa predávajú za 1 280 korún. Zľahčujú priebeh bežnej chrípky a predpokladá sa, že pomôžu aj pri prípadnej nákaze vtáčou chrípkou. Ako prevencia však nepôsobia, užívajú sa až po vypuknutí choroby," prezradila skladové zásoby Viera Bírová z Lekárne Laudanum v Starej Ľubovni. O antivirotiká podľa jej slov zatiaľ nikto neprejavil záujem.
Regionálna hygienička Anna Bencová odporúča neuspokojeným zákazníkom zachovať pokoj a nevyvolávať zbytočnú paniku. "Riziko nákazy vtáčou chrípkou u nás nie je veľké. Hlavne treba zachovať kľud a budovať obranyschopnosť organizmu. To znamená byť čo najviac na čerstvom vzduchu, užívať vitamíny, zabezpečiť telu dostatočný pohyb, správnu výživu a brániť sa stresu," radí Bencová. Podľa nej sú obyvatelia podtatranského regiónu viac odolnejší a ich devízou je aj čistý horský vzduch.
Hrozba vtáčej chrípky zatiaľ neobmedzila nákup hydiny. "Hydinu predávame v pohode. Nezaznamenali sme žiaden pokles u firiem, ani bežných spotrebiteľov v našich siedmich predajniach. Možno preto, že spracúvame len domácu hydinu, v našom sortimente nie je nič z dovozu," uviedla obchodná riaditeľka Dorota Olšavská z Podtatranskej hydiny z Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš