bude môcť pietne miesto pod Ostrvou osláviť s novým krížom.
"Kríž sme inštalovali asi 50 metrov od výtoku Popradského plesa k turistickému chodníku, tak, aby bol jasne viditeľný vstup na Symbolický cintorín," povedal Martin Fris zo Strediska terénnych služieb Štátnych slov TANAPu. Ten spolu s ďalšími mužmi z Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby potreboval dve hodiny, aby kríž priniesli na miesto inštalácie a ďalšie dve hodiny na jeho osadenie. "Mali sme čo robiť, aby sme 6 a pol metra dlhý a 500 kíl ťažký kríž uniesli, ruky sme mali vyťahané až po zem," popísal nekaždodennú robotu Martin Fris. Podľa jeho slov kríž osadili do vopred pripravenej jamy s pomocou dvoch kladiek a lán, napokon ho zabetónovali. "Verím, že odolá aj náporom tatranského vetra," dodal.
Kríž, ktorý označuje vstup na Symbolický cintorín zo strany od Popradského plesa, dostal správca cintorína, teda ŠL TANAPu z Detvy ako sponzorský dar. "Pôvodný kríž spred 65. rokov je viditeľný z inej strany, chceli sme, aby bol vstup na cintorín jasný z oboch prístupových strán," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel. Ako dodal, osadenie sa snažili stihnúť do sviatku všetkých svätých. "V jeho predvečer vždy na Symbolickom cintoríne býva pietna spomienka na obete hôr. Tá bude v sobotu už aj s novým krížom, ktorý je zároveň naším darčekom k 65. výročiu založenia Symbolického cintorína," dodal hovorca.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš