Čisté vody, ktorá je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov.
„Karel vytiahol z vôd Štrbského Plesa 26 kíl odpadu, čo je mimoriadne pracné. Nebol to jeden veľký kus ťažkého predmetu, preto sa musel dosť namakať, aby tých 26 kíl rôznych drobných plastov a iných predmetov povyťahoval," zhodnotil koordinátor akcie Pavol Kráľ.
Celkovo sa čistenia tatranských plies zúčastnilo 112 potápačov zo štyroch krajín. Okrem Slovákov prišli vody od nešváru oslobodiť aj českí, poľskí a rakúski potápači. „Vyberáme to, čo do vysokohorských plies nepatrí a môže to vode a životu v nej škodiť," uviedol potápač Vladimír Páleš, ktorý bol za najlepšieho čističa vyhlásený vlani, keď z Velického plesa pri Sliezskom dome vyťahoval staré kovové potrubie. V tejto robote potápači pokračovali aj tento rok. „Okrem tohto výrazne pomohli aj v Popradskom plese. Tam zaťažili potrubie, ktoré sa dostávalo blízko k hladine a hrozilo, že v zime zamrzne a prestane byť funkčné," dodal Pavol Kráľ.
Dvanásty ročník akcie Čisté vody sa môže popýšiť rekordnou účasťou. Za dva dni potápači v tatranských plesách urobili 162 ponorov a vytiahli spolu 345 kíl odpadu, pričom sto kíl tvorilo staré potrubie z Velického plesa. „Je to veľká pomoc, v plesách sú nielen odpadky po turistickom ruchu, ale aj resty zo stavebnej činnosti z minulosti. My nedisponujeme potrebnou technikou, ani nie sme odborne spôsobilí, aby sme mohli plesá vyčistiť, preto je pomoc potápačov prírode vítaná," uviedol Dominik Michalík zo Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš