bystrého glosátora dramatických udalostí na Blízkom východe, najmä v súžití Izraelčanov a Palestínčanov. Tento izraelský novinár žije v Izraeli prakticky od jeho vzniku v roku 1949. Zo Slovenska utiekol ešte ako Štefan Weiszlovitz krátko po vojne. Oboch rodičov mu zavraždili nacisti a ako mladý 19-ročný chlapec našiel nový život v Izraeli. Bombové atentáty a streľba v uliciach o ktorých informuje ako dlhoročný spolupracovník viacerých slovenských médií sa ho osobne dotýkajú.
Uplynulý štvrtok prezentoval svojim rodákom v dvorane evanjelického kolégia svoju novú knihu Osúdení spolu žiť. Prezentácia bola spojená s autogramiádou a besedou. Knihu predstavila autorova dlhoročná priateľka, novinárka žijúca v Nemecku, pôvodom Prešovčanka Agneša Kalinová. "V Pištovom a mojom živote vidím tri osudové paralely. Obaja sme Prešovčania, obaja sme sa narodili v Košiciach. Oboch nás pred deportáciami zachránil úkryt v kláštore v Maďarsku," zaspomínala si.
Odsúdení spolu žiť je kniha reportáží a príbehov. "Je mozaikou ľudských osudov, paradoxných situácií a prekvapivých príbehov, aké vie vymyslieť iba život. A to všetko v atmosfére utečeneckých táborov, blokád, atentátov, streľby, odvety a odvety za odvetu," povedal pre Korzár Y. Lahav. Je to vlastne román - koláž o desaťročiach izraelsko-palestínskych vzťahov. Najmä však o ľuďoch z tamtoho kúta sveta. "Chápem, že masmédiá dávajú priestor skôr drámam - a naozaj ich na Blízkom východe nie je nedostatok. U čitateľov a divákov vo vzdialených krajinách sa preto môže vytvoriť dojem, že nič iné sa tu nedeje, iba dramatické udalosti. Kto však žije na mieste činu a má otvorené oči, vie že na oboch stranách virtuálnych barikád žijú ľudia, ktorí by viac ako čokoľvek iné chceli žiť v mieri a vo vzájomnom porozumení. A hoci občas vzniká opačný dojem, sú to oni, ktorí tvoria väčšinu," dodal.
Podľa neho v izraelsko-palestínskom konflikte ide o spor práva proti právu. Požiadavky oboch strán majú historické či geografické oprávnenie. "Kompromis je preto pre obe strany bolestivý, lebo sa musia zrieknuť toho, o čom si právom myslia, že to patrí im. Tí, ktorí sa s tým nechcú zmieriť, sú extrémisti a fanatizujú ostatných. Myslím si, že každý fanatizmus je škodlivý. Ja som za toleranciu," povedal počas besedy prítomným hosťom. Tí mu kládli otázky, týkajúce sa súčasnej politickej situácii v Izraeli, ale zaujímali sa aj bežný život medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš