predstihu Slovenská ústredná hvezdáreň -Národné metodické centrum v Hurbanove. Autormi Astronomickej ročenky sú Eduard Pittich a kolektív.
Obsahuje základné časové a polohové údaje nebeských objektov počas nasledujúceho roka. Sú v nej teda aktuálne informácie o pohyboch Slnka, Mesiaca a ostatných planét, ale aj o meteorických rojoch, kométach, mesiačikoch, premenných hviezdach a podobne. Nájdete v nej aj príspevky o základných astronomických a fyzikálnych údajoch, hviezdnom a slnečnom čase, či o škvrnách na najchladnejších hviezdach.
Astronomický kalendár je z autorskej dielne Ladislava Druga. Ako uviedol, odborníci aj laici v ňom nájdu každodennú orientáciu na hviezdnej oblohe. "Jeho súčasťou sú aj informácie o východe a západe Slnka, fázach Mesiaca, maximálnych jasnostiach planét, vstupoch do znamení zvieratníka, extrémnych teplotách v jednotlivých mesiacoch roka za posledných 134 rokov a mnoho ďalších údajov. Kalendár je ilustrovaný farebnými fotografiami hmlovín, galaxií a hviezdokôp, ktoré vyfotografoval Hubbleho vesmírny ďalekohľad NASA v hlbinách Vesmíru," dodal autor.
Na budúci rok bude polotieňové zatmenie Mesiaca 14. -15. marca. Úplné zatmenie Mesiaca bude viditeľné v Európe 29. marca a čiastočné zatmenie 7. septembra, pričom jeho začiatok bude viditeľný v Euorázii, teda nie v západnej Európe.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš