operácii prostaty. Na Slovensku ide o ojedinelý spôsob, doteraz boli takýmto spôsobom operovaní iba siedmi pacienti. Dvaja v Prešove a jedným z nich je práve A. Daňko.
Počas našej návštevy pri jeho nemocničnom lôžku sme ho zastihli usmiateho: "Ani neviem vyjadriť, aký som rád, že mi bola ponúknutá možnosť podrobiť sa operácii týmto spôsobom. Včera ma operovali a dnes ma nič nebolí. Mám sa dobre. Musím pochváliť celý zdravotný personál, s takou ochotou a úslužnosťou som sa doteraz nestretol."
Andreja Daňka operoval novým spôsobom prednosta Urologickej kliniky FNsP Ivan Minčík. Pri operácii endoskopickým prístrojom zaviedol laserové vlákno k nádoru na prostate. Zjednodušene povedané nádor laserom vysušil. Celý proces sledoval prostredníctvom digitálnej techniky na niekoľkonásobne zväčšenom obraze. "Tento nový spôsob nám umožnil nádor odstrániť tak, že operácia bola ´málo krvavá´," informoval I. Minčík. Pacient môže vo veľmi krátkom čase začať žiť plnohodnotným životom. Pokiaľ nenastanú nepredvídané okolnosti, môže 24 hodín po operácii opustiť nemocnicu a vrátiť sa do normálneho života. Treba podotknúť, že takáto operácia je špecifikovaná pre pacientov s istým typom ochorenia. Ostatní pacienti musia byť naďalej operovaní štandartne overenými klasickými spôsobmi. Vhodnosť operácie pomocou laserového vlákna určuje špecialista urológ. "Nie je to operácia, ktorá by nahradila doteraz existujúce operácie kompletne, ale rozširuje súčasné možnosti o jednu z ďalších nových techník," zdôraznil I. Minčík. Prednosta urologickej kliniky dúfa, že budú môcť v budúcnosti pomôcť týmto novým spôsobom čo najväčšiemu množstvu pacientov. Laser bude kolovať po ostatných nemocniciach na Slovensku, aby si aj iné pracoviská mohli vyskúšať spôsob tejto operácie. Podľa Minčíka je potrebné počkať, ako sa tento proces v rámci odbornej urologickej spoločnosti zhodnotí. "Práve tento týždeň prebiehajúce Reimanove dni budú jednou z možností, aby sa slovenskí urológovia mohli fundovane vyjadriť k tomu, ako a akým spôsobom túto metódu zaradiť medzi súčasne existujúce operačné techniky v rámci urologických pracovísk," dodal I. Minčík.
Na Slovensku k nezhubnému zväčšeniu prostaty dochádza u mužov zväčša vo veku nad 60 rokov. Toto ochorenie im spôsobuje poruchy močenia. Pacienti sa nemôžu vymočiť, močia slabo, tenkým prúdom.
Reimanove dni budú venované urológii
Prešov - Tradičné Reimanove dni, ktoré sa uskutočnia v dňoch od 19. do 21. októbra v Prešove budú v tomto roku patriť urológom. Výročná pracovná konferencia Slovenskej urologickej spoločnosti bude s medzinárodnou účasťou. Jej cieľom je výmena skúseností a prezentácia nových liečebných metód.
Témami konferencie budú uroonkológia, gynekologická urológia, endourológia, detská urológia a varia. Podľa prezidenta konferencie Ivana Minčíka pozornosť sústredia na nádorové ochorenia močového mechúra, dolných močových ciest a obličiek. "Predovšetkým sa sústredíme na rakovinu prostaty u mužov a na nádory močového mechúra. U žien sa budeme venovať úniku moču, ktorý spôsobuje ženám v produktívnom veku značné ťažkosti. Neobídeme ani vrodené ochorenia u detí," informoval I. Minčík. Súčasťou Reimanových dní budú viaceré satelitné sympóziá. Účastníci konferencie si pripomenú aj 50. výročie vzniku urologického oddelenia v nemocnici v Prešove. "Patríme medzi najlepšie vybavené pracoviská. Naše oddelenie slúži spádovej oblasti s takmer miliónom obyvateľstva," dodal I. Minčík.
Vo vedeckom programe konferencie je naplánovaných množstvo prednášok odborníkov - špecialistov. Kongresovým jazykom bude slovenčina, čeština a angličtina. Podujatie je organizované za účasti popredných urológov zo Slovenska i zo zahraničia. Pri tejto príležitosti bude jeden z nich, profesor Manfred P. Wirth ocenený rektorom Prešovskej univerzity udelením titulu Doctor Honoris Causa za jeho zásluhy pre rozvoj slovenskej urológie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš