výnimočný tým, že tunajší obyvatelia jeho 55 bytov sa v roku 1994 ako prví v meste rozhodli zatepliť si dom, v ktorom bývajú. Dnes, keď je teplo ako trhový artikel veľmi drahé, si títo Novovešťania môžu mädliť ruky. Náklady na vykurovanie ich bytov sú u nich oveľa nižšie ako v nezateplených činžiakoch.
Spoločnosť Emkobel, ktorá je strategickým dodávateľom tepla v meste, má presné štatistické údaje o spotrebe tepla v zateplených a nezateplených bytoch za posledné roky. Čísla jednoznačne hovoria v prospech tých, ktorí investovali do svojich domov. „Bohužiaľ, zemný plyn dražie, ľudia rozmýšľajú, ako ušetriť. Tí, ktorí bývajú vo vlastných domoch, prechádzajú na iný systém vykurovania, napríklad na tuhé palivo. Ľudia v obytných domoch však túto možnosť nemajú. V posledných rokoch sa ale rozmohlo v slovenských mestách zatepľovanie činžiakov. Prináša to najväčšie tepelné úspory," povedal Ing. Ľubor Rusina, riaditeľ Emkobelu.
Táto spoločnosť dodáva teplo do 257 obytných domov v meste, 24 z nich je zateplených. Napríklad v zateplenom dome na Brezovej ulici 1 za uplynulý rok spotrebovali približne 634 gigajoulov (GJ). Ich susedia na tom istom sídlisku na Agátovej 1 v nezateplenom dome spotrebovali vlani 1 202 GJ. Tí, čo investovali do zateplenia bytovky, ušetrili takmer 50 percent tepla. Obyvatelia činžiaku na Levočskej 22 spotrebovali zase približne 950 GJ. Presne v takom istom 11-poschodovom nezateplenom dome na Levočskej 20 však už spotreba predstavuje približne 1 230 GJ. V tomto prípade je to úspora asi 23 percent. Za Hornádom 6 si tiež zateplili svoj dom. Vlani spotrebovali vo všetkých bytoch spolu 670 GJ. O pár blokov ďalej, a to Za Hornádom 1 však zrejme o zatepľovaní aspoň v minulosti neuvažovali. Podľa štatistiky Emkobelu ich spotreba predstavuje za uplynulý rok 940 GJ. Čiže ide o úsporu 30 percent. „Pri samotnom zatepľovaní je dôležitá skutočnosť, v ktorom roku bol dom postavený. Tie po roku 1985 majú napríklad v paneloch izolačné jadrá, čo je nesporne plusom. Majú lepšie tepelno-izolačné vlastnosti. Dôležitá je aj komplexnosť, a to napríklad výmena okien staré za nové. Dôležitú úlohu zohráva aj stav strechy," popísal Ľ. Rusina.
E. Joppová je so zateplením veľmi spokojná. „Predtým, aj keď som radiátory pustila naplno, stále mi bola zima. V lete naopak, betón sa nahrial a bolo tu dusno na nevydržanie. Dnes si radiátor zapnem maximálne na dvojku a v byte mám príjemne teplo," hovorí pani Joppová, ktorá býva v jednoizbovom byte a v súčasnosti ročne za teplo platí 5 800 korún.
Ako pre naše noviny uviedol riaditeľ Bytového družstva v Spišskej Novej Vsi Ing. Vladimír Filinský, náklady súvisiace so zateplením spomínaného domu na Levočskej ulici predstavovali približne 4 milióny korún. Išlo o opláštenie domu, renováciu strechy aj statické úpravy. Polovicu nákladov pokryli zo štátnej dotácie, zvyšok hradili obyvatelia z fondu opráv a časť peňazí investovalo zo svojich aj Bytové družstvo formou pôžičky. Obyvatelia domu už svoj dlh za viac ako desať rokov splatili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš