sa stupňuje. Cena pozemkov, presuny a prípadné odkúpenie parciel nedá spávať ani jednej, ani druhej strane.
Medzi nespokojných patrí aj Fabián Matava. "Nevymením, ani nepredám pozemky! Ak by došlo k tomu, že práve moju pôdu budú musieť zavodniť, súhlasím jedine s prenájmom. Podmienky na predaj, ktoré nám ponúka firma Rotor, sú absolútne nevyhovujúce. Čo je to päť korún za meter štvorcový? Onedlho budú mať desať, možno stonásobnú hodnotu," hnevá sa Matava, ktorého sa problém bytostne týka.
Košická firma Rotor, s. r. o., začala s výstavbou vodného diela na jar tohto roku. Okrem výroby elektrickej energie pôjde o zaujímavé turistické lákadlo, projekt ráta s vodnou plochou na letné radovánky. Práve tieto zámery predznamenávajú nárast ceny pôdy a lukratívnosti pozemkov v lokalite, kde je súčasná cena trávnatého porastu 50 halierov a cena ornej pôdy vychádza na 1,85 korún za meter štvorcový. Rotor, s. r. o., ponúka vlastníkom pôdy sprostredkovanie zámeny tých pozemkov, ktoré budú zavodnené, za priľahlú pôdu na okraji zátopy.
Tomuto kroku je naklonená aj legislatíva, v obci momentálne prebieha druhá etapa pozemkových úprav, v rámci ktorej je možné parcely vymeniť. "Dajú sa vymeniť aj tie pozemky, ktoré budú neskôr pod vodnou plochou diela a budú patriť štátu. Pozemkové úpravy prebiehajú v celom katastri, výnimkou sú len lesné pozemky, intravilán a zastavané plochy. Druhá etapa je výsledkom prvej, v rámci ktorej si mohli vlastníci pozemky vydržať," uvádza starosta Nižných Ružbách Jozef Abrahamovský (na snímke).
Podľa konateľa Rotor, s. r. o., Petra Brezu sú pozemky, ktoré budú pre účely výstavby vodného diela zatopené, momentálne takmer bez ceny. Naopak cena tých, ktoré im chcú na výmenu sprostredkovať, bude časom stúpať. "Ale niektorí chcú stoj čo stoj peniaze, tak sme ako krajné riešenie navrhli päť korún za meter štvorcový. Ale zdôrazňujem, my ich pozemky nechceme kúpiť, to je len krajné riešenie, ak by bolo najhoršie a nechceli by pristúpiť na výmenu. Viac ako päť korún im nemôžeme dať, budeme predsa stavať vodné dielo, nie ďalší závod KIA. Toto bude slúžiť všetkým a práve na tých pozemkoch, čo si môžu vymeniť, vďaka vodnému dielu zarobia," zdôvodňuje Breza.
Požiadavky na odkúpenie pôdy sa zo strany vlastníkov vyšplhali až na tristo korún za meter štvorcový. Podľa Brezu je to neprijateľná cifra, už terajšia ponuka je 10-násobkom aktuálnej ceny.
Našli sa aj takí, ktorí ponuku Rotor-a využijú. "Jasné, že to využijem. Vymením pôdu za druhý pozemok niekde nablízku. Určite si ho nechám, ďalej ho nepredám, ani neprenajmem. Postavím nejakú chatku, kde môžu bývať turisti," plánuje chytiť šancu "za pačesy" Jozef Fiamčík.
Zmluvné vzťahy s ďalšími zainteresovanými inštitúciami dohodu medzi vlastníkmi a firmou Rotor časovo ohraničujú. Podľa nich musí spoločnosť do 24 mesiacov od začatia odovzdať stavbu do užívania. Lehota uplynie koncom budúceho roka.
Myšlienka vodohospodárskeho diela nie je v okrese Stará Ľubovňa žiadnou novinkou. Projekt pripravovali zainteresovaní vyše desať rokov. S dielom rátal už pôvodný územný plán obce Nižné Ružbachy. Stavebné povolenie vydal vtedajší okresný úrad, odbor životného prostredia. "Buď sa dohodneme a všetci budú mať z vodného diela úžitok, alebo ten najkatastrofickejší scenár je, že celý projekt na tomto nedorozumení s pozemkami skrachuje," uzavrel Breza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš