porotcu počas XIII. Medzinárodného festivalu horských filmov. Táto pozícia ho zaujala aj z profesionálneho hľadiska, ale ponuka ho nadchla o to viac, že sám vo voľnom čase cestuje a rekreačne lezie. Keď však videl, že ho v úlohe porotcu čaká aj dôkladné sledovanie súťažných filmov, ktoré spolu zaberali 23 hodín času, takmer mu stuhol večný úsmev na tvári.
„Napokon som zostal veľmi príjemne prekvapený, únavu som takmer nevnímal, bola tu výborná atmosféra a mňa to nabilo energiou," povedal producent, ktorý mal s popradským festivalom prvú skúsenosť až na jeho XIII. ročníku. „Musím oceniť, že festival má široký záber. Nie sú to len filmy o lezení a športových výkonoch, ale priestor dostávajú aj cestovateľské, prírodopisné či etnografické dokumenty," zhodnotil Richard Němec. Najviac ho však tešila atmosféra v sálach, silná návštevnosť festivalu a spontánne reakcie publika.
Jeho nadšenie pre festival horských filmov priam vyprovokovalo otázku, či sa ako producent nechce podieľať na vzniku filmového dokumentu z horského prostredia. „Mali sme tu v súťaži české aj slovenské filmy. Všetky boli vyrobené v amatérskych podmienkach z jednoduchého dôvodu: nie je nikto, kto by ich odvysielal a nikto, kto by ich zaplatil. Preto je tvorba horských filmov skôr o záľube ako o profesii. Takže - asi sa do niečoho podobného zatiaľ nepustím," uviedol Richard Němec, no zároveň priznal, že už tri roky má pri sebe scenár hraného filmu z horolezeckého prostredia. Uvažuje nad tým, či práve nedozrel čas na tento projekt.
„Myslím, že outdoorová téma má teraz boom a je veľa ľudí, ktorí by si taký film prišli pozrieť do kina. Príkladom je český film Snowboarďáci," nevylúčil možnosť prípravy hraného filmu z prostredia hôr. Ak mu „nakopnutie" energie z popradského festivalu vydrží, možno Richard Němec opráši starý scenár a začne kolotoč prípravných prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš