Poprad - V Podtatranskom múzeu v Poprade v piatok sprístupnili novú výstavu. Pod názvom Fotografia tatranská do roku 1918 sa skrýva kolekcia
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
reprodukcií vyše 130-tich snímok od dvadsiatich autorov, ktorí si za objekt svojho záujmu vybrali Tatry.
"Tatry vždy priťahovali, najprv ľudí z podhoria, neskôr lovcov, bádateľov a postupom času aj umelcov. Táto výstava je aj poctou fotografom, ktorí v tých časoch prichádzali do hôr objaviť svoju tému. Vďaka tomu, čo po sebe zanechali si môžeme vytvoriť predstavu, ako sa tento horský svet zmenil," uviedla riaditeľka múzea Lenka Bekessová.
Nápad pripraviť výstavu, ktorá by predstavila tatranskú fotografiu komplexne, bez ohľadu na to, akej národnosti ktorý fotograf je, vyvstal v hlave dvoch Poliakov. "Tatry fotili tak Slováci ako aj Poliaci, Maďari, Česi. My sme zozbierali tieto snímky zo zbierok poľských múzeí, dve sú aj z Popradu," povedal jeden z autorov projektu Alexander Źakowicz. Podľa jeho slov prezentovaná kolekcia neponúka len romantické pohľady na tatranské panorámy, krásy prírody, ale je aj dokumentárnym svedectvom o spôsobe života domácich horalov a ľudí, žijúcich pod Tatrami. "Ísť s fotoaparátom na konci devätnásteho storočia do Tatier znamenalo týždňovú výpravu. Technika bola ťažká, neraz fotografi so sebou niesli 50-kilové batohy s výbavou, doslova celý ateliér," vyjadril obdiv k nadšeniu vtedajších autorov tatranských snímok spoluautor výstavného projektu Kaźimierzs Gajewski.
Vyvrcholením spoločného poľsko-slovenského projektu bude vydanie bibliografického slovníka tatranských fotografov. Viac o ich tvorbe prídu poľskí autori výstavy porozprávať milovníkom umenia do Popradu, prednáška k výstave bude v Podtatranskom múzeu 10. novembra. Samotná výstava potrvá do 27. novembra.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš