kukurica, ktorú vypestoval Novovešťan Peter Herceg v záhradke pri sídlisku Mier. Rovnakú raritu priniesol zo svojej záhrady Ján Klapač - špicatú červenú kapustu. Táto odroda sa doposiaľ u nás nepestovala. Oproti známej guľatej červenej kapuste má oveľa jemnejšiu chuť.
Medzi zaujímavosti patrí aj juhoamerická rastlina ačokča, ktorú sa úspešne pokúšajú pestovať viacerí spišskí záhradkári, medzi nimi aj Krompašan Ján Miľo či Ondrej Kuľa zo Spišskej Novej Vsi. Ján Tomajko priniesol na výstavu zvončekovú papriku. "Je silne pálivá, po vysušení sa pomelie a pridáva ako prísada do polievok," hovorí Cyril Klinga zo Slovenského zväzu záhradkárov. Podľa jeho slov tohtoročné počasie prialo záhradkárom, a to sa prejavilo aj na počte a rozmanitosti exponátov. "Minulý rok sme výstavu nerobili, daždivé počasie sa podpísalo pod vysokú chorobnosť stromov a ovocie začalo hniť priamo na stromoch. Tento rok sa vydaril. Plody svojej práce prinieslo 25 vystavovateľov," neskrýva spokojnosť C. Klinga.
Čierna kukurica prekvapila aj jeho, vraj nič také ešte nevidel. S jej úspešným pestovateľom sa nám nepodarilo skontaktovať, aby sme zistili, či je táto nezvyčajne sfarbená kukurica aj vhodná na konzumáciu. O tom netreba pochybovať v prípade bohatej kolekcie jabĺk. Medzi červenými a voňavými jablkami zaujala aj odroda batul, ktorá je už rezistentná voči škodcom a chorobám. C. Klinga vraví, že staré, takmer zabudnuté odrody sa vracajú, napríklad odroda boskopské jablko. "Naši otcovia ho spomínali ako kormoše," osviežuje pamäť.
Cyril Klinga vraví, že niet nad jablká z vlastnej záhrady. Chutia mu aj kúpené z obchodu? "Všetko ovocie, ktoré sa predáva v nákupných reťazcoch, je až 30- alebo až 40-krát ošetrované chemickými postrekmi. Takéto jablko je rovnaké ako trvanlivé plnotučné mlieko, v ktorom je veľa emulgátorov. Toto mlieko neskysne, ale ´zasmradne´. A to je rozdiel. Ovocie mám rád. Podľa záverečných prác Ústrednej záhradkárskej akadémie by mala štvorčlenná rodina zjesť na jedného člena 40 kíl jabĺk ročne. Kto si môže dovoliť kupovať jablká, ten si ich kúpi. Napríklad poľské jablká sa predávajú veľmi lacno. A slovenské hnijú v skladoch, lebo o ne nie je záujem," dodáva C. Klinga.
Koncom mesiaca sa na Bojnickom hrade uskutoční ďalší ročník súťažnej výstavy O najkrajšie jablko. Pred tromi rokmi na nej mali zastúpenie aj Spišiaci a v rámci Slovenska ich jabĺčka skončili na 25. až 30. mieste. Či pôjdu do Bojníc aj tento rok, ešte nie je isté, pre záhradkárov je to príliš nákladná akcia.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš