Prešove, lebo tu pri letisku bola hlavné letecká základňa Slovenského štátu," uviedol Michal Bochin zo Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby. Pochovaných je tu 122 vojakov. Známe sú však zatiaľ iba mená štyridsiatich z nich, s dátumom narodenia a úmrtia.
Bochin zdôraznil, že nemecká strana si považovala za povinnosť postarať sa o svoje cintorín a slovenskí vojaci zostali tak trochu zabudnutí: "Po rozhovore s generálom Husákom, bývalým predsedom Zväzu protifašistických bojovníkov, ktorý bojoval tiež v rýchlej divízii, sa rozhodlo, že aj týmto vojakom by sa mala vzdať úcta. Následne ministerstvo vnútra finančne prispelo k obnove cintorína."
Včera sa na cintoríne slovenských vojakov v Prešove uskutočnil kontrolný deň. Primátor Prešova Milan Benč naň pozval generálneho riaditeľa sekcie verejnej správy ministerstva. V prvej etape rekonštrukcie bolo na cintoríne slovenských vojakov v Prešove preinvestovaných 2 milióny korún. V prácach sa však ešte bude pokračovať, lebo zámer je taký, že v Prešove bude ústredný cintorín slovenskej armády. Cieľom rekonštrukcie, ako hovorí Michal Bochin, je zachovať historické jadro na cintoríne a prispôsobiť ho novým podmienkam. V súvislosti s rekonštrukčnými prácami sa muselo aj exhumovať. Osem vojakov z miesta, kde sa teraz nachádza centrálny kríž pochovali do nových hrobov.
Slávnostné vysvätenie cintorína slovenských vojakov sa v spolupráci s radnicou uskutoční 3. novembra. Slávnosti sa zúčastnia zástupcovia ministerstva vnútra, ministerstva obrany a Zväzu protifašistických bojovníkov.
Bochin ešte podotkol, že cintorín slovenských vojakov sa nachádza aj na poľskej strane v meste Sanok. Sú tam pochovaní vojaci slovenského vojska, ktorí padli na rieke San. V tom čase tam bola rusko-poľská hranica. Je tam pochovaných 49 slovenských vojakov. Chystá sa aj obnova tohto cintorína.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš