Prešove v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu zorganizovali remeselný jarmočný deň. Hoci ide už o druhý ročník, po prvý raz prišli s 28 remeselníkmi na pešiu zónu. V stánkoch sme našli všeličo. Od medovníkov, prútia, drotárskych výrobkov, hračiek, košíkov, drevených plastík, čipiek, kobercov až po keramiku, kožené čižmy, či postroje pre kone.
Ako mnohých Prešovčanov, aj nás zaujali českí mydlári Milíčkovci z Řepišťa. Keďže u nás tradícia varenia mydla nie je, trochu sme ich spovedali. "Je to najstaršie české remeslo. Všetko robíme ručne a len z prírodných materiálov. Základom sú olivový a kokosový olej, alebo čistý glycerín a potom sa pridávajú arómy zeleného čaju, medu, lesných plodov a podobne. Varíme ho v krásnej chalúpke v lese. Nikto by neveril, že je to mydláreň. Hmotu lejeme do foriem, po dvoch dňoch vyklopíme, ešte dva mesiace vyzrievajú a potom ich dekoratívne balíme," podelili sa s nami o kúsok kumštu. Vraj sú aj liečivé a ako vraví Alena Milíčková (snímka na titulnej strane), varia ich pre telo aj dušu.
Deti zaujali najmä medovnikári, stánky s drevenými hračkami, alebo bábkami z textílií. Potvrdili nám to aj žiačky zo Základnej školy v Kokošovciach Zuzana Ivanecká a Jana Zuščáková, keď sa zastavili pri obrazoch Janky Schvarbacherovej z Hornej Lehoty a pozorovali jej šikovné ťahy štetcom. "Maľujem odjakživa," povedala nám amatérska maliarka. Jej obrazy pripomínali Plickove fotografie naturálneho vidieka. Prevládala krajina a drevená architektúra. Prezradila nám, že za motívmi cestuje po celom Slovensku a skice, no aj svoje minidielka tvorí zväčša v reálnom prostredí. Do svojej záľuby zapojila aj rodičov Annu a Vladimíra. Vraj aby jej nezávideli, keď chodieva po jarmokoch. Podľa jej návrhov vyrábajú drevené hračky a rôzne drobnosti.
"Joj, je tu veľa pekných vecí. Páčia sa mi tie obrázky maľované na skle. Aj by som si kúpila, ale ešte mi neprišiel dôchodok," zavzdychala si staršia pani pri stánku Renáty Štipákovej zo Závadky nad Hronom. Tá sa nerozpakovala zahrať si aj bábkové divadielko s malou Sofiou Pucherovou (na snímke), keď si z jej ponuky vybrala handrovú princezničku.
Jednoducho, všetky vekové kategórie si medzi remeselníkmi našli výrobok, ktorým potešili svojich blízkych a hoci sa na mesto občas spustil dážď, o stánky bol záujem až do večera.
Ako nám za organizátorov povedala Viera Vargová zo ŠOS, prvýkrát sa remeselný deň konal v centre mesta. Hoci ho organizovali aj vlani, mali k dispozícii len areál ŠOS a návštevnosť bola nízka. Keďže chcú vybudovať tradíciu, budúci ročník plánujú organizovať už v septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš