Kostola sv. Jána Krstiteľa v Spišských Vlachoch. Práce by mali ukončiť do konca tohto roka. Ako pre naše noviny uviedol vedúci ORA Ing. Ivan Tkáč, lavica bola v havarijnom stave, zásah reštaurátorov bol veľmi potrebný. Problémom pri samotnej inovácií boli veľké rozmery lavice a teda manipulácia s týmto vzácnym historickým kusom. Predpokladané náklady potrebné na reštaurovanie predstavujú sumu 800-tisíc korún.
Vlašský kostol je po kostole sv. Jakuba v Levoči druhý najrozsiahlejší gotický objekt na Spiši. Patronátna lavica má svoje pôvodné miesto v presbytériu. Ide o nádhernú a honosnú súčasť kostola s výškou viac ako tri metre. Nečudo, patronátne lavice slúžili v minulosti výhradne vtedajšej mestskej smotánke. Lavica zo Spišských Vlách je zhotovená zo smrekového dreva, vyrezávané ornamenty sú z lipového. Na prvý pohľad zaujme zlátená ornamentálna drevorezba. Na rímse sú po okrajoch a v strede pravidelne rozmiestené busty svätého Jozefa, Zachariáša a Joachima.
"Reštaurátorským vizuálnym prieskumom sme zistili napríklad uvoľnené zlato, odlomené časti rezby, stopy po červotoči, nevhodnú výplň z preglejky či zoslabené konštrukčné spoje," vymenoval I. Tkáč. Najviditeľnejšie poškodenia boli na rezbách podrúčok gotických sedadiel. Najviac boli poškodené sedacie dosky. "Drevo bolo úplne rozožraté, celý povrch lavíc bol zničený kvôli nánosom špiny. Nezanedbateľné bolo aj mechanické poškodenie," dodal I. Tkáč. Podobne bola poškodená aj zadná stena, chrbát a vrchná časť parapetu. Stále používanie a čas tak sa to všetko podpísalo aj pod zničenú podlahu lavice. Reštaurátorskému zásahu sa nevyhli ani spomínané busty svätých.
Hoci je čas bohatých mešťanov dávno preč, patronátna lavica aj tak slúži svojmu pôvodnému cieľu. Kvôli tomu vyrobili nové pódiá pod lavicami, nové operadlá sedadiel i sedacie dosky, ktoré sú kópiami pôvodných gotických.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš