vykurovania. Plyn chceli vymeniť za drevoštiepku. U Prakovčanov to vyvolalo poriadnu búrku nevôle. Problém je, zdá sa, vyriešený. Vlastník kotolne dal obyvateľom sídliska sčasti za pravdu.
Na prakovskom sídlisku sa nachádza 540 bytov, spravuje ich 17 bytových spoločenstiev. Spoločnosť Raden ako vlastník jedinej centrálnej kotolne plánovala zmenu, pretože zemný plyn rapídne zdražel. Vykurovanie biomasou by síce znamenalo počiatočnú investíciu vo výške asi 5 miliónov korún, no tento systém vykurovania by ich vyšiel lacnejšie. Ako silný argument uvádza firma Raden v tomto prípade kotolňu v Dobšinej. Ide o prvú kotolňu v širšom okolí Košíc, kde stavili na zmenu a zatiaľ nezaznamenali žiadne väčšie problémy. "Plyn je vyčerpateľný a drahý," uviedol hlavný argument riaditeľ košickej firmy Raden Ing. Tibor Roman.
Až dosiaľ znie rétorika vlastníka kotolne veľmi sľubne. Ale... Kotolňa sa nachádza doslova pár krokov od niektorých obytných domoch a taktiež tesne susedí s prakovskou základnou školou. Pri kotolni vlastník plánoval vybudovať drvičku dreveného odpadu. Drevený odpad by dovážali nákladné autá. Prakovčania sa obávali hluku, prachu a dokonca sa ozvali hlasy, že drevený odpad by prilákal hlodavce. "Ľudia určite neprotestovali proti zmene vykurovania, skôr im prekážali tie sprievodné záležitosti," popísal prakovský starosta Jozef Nižník.
"Ak by k tomu došlo, radšej by som predal byt a odsťahoval sa. Viete si predstaviť, aký by taká drvička spôsobila hluk? A tie veľké nákladné autá, čo by tu denne chodili po tej úzkej ceste o tom už ani nehovorím," rozčúlil sa František Krupár, ktorý býva v susedstve kotolne. Podobný názor má aj Katarína Benčková. "Na prakovskom sídlisku je veľmi málo miest, kde by sa deti mohli bezpečne hrať. Ak by tu začali premávať hlučné nákladné autá, bezpečnosť detí by bola úplne ohrozená. Okrem toho, kotolňa susedí so školou, myslím si, že ani kvôli tomu by nebolo rozumné stavať tu drvičku," povedala nám táto Prakovčanka, matka dvojročného dieťaťa.
Podľa slov T. Romana, s nákladnou dopravou by to nebolo až také kritické, do týždňa by sídliskom prešli tri kamióny. Napriek tomu vlastník kotolne uznal argumenty obyvateľov sídliska. "Hľadali sme vhodnú lokalitu, kde by sme mohli vybudovať novú kotolňu a drvičku dreveného odpadu, uznali sme, obyvatelia sídliska mali pravdu," dodal v závere T. Roman.
Vhodný objekt sa už firme Raden podarilo nájsť, v súčasnosti vybavujú potrebné náležitosti v zmysle stavebného zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš