osady Dobrá Vôľa. Každé ráno cestujú tým istým autobusom, ktorý ich odvezie do mesta. Nastupujú na rovnakej zastávke a kupujú si rovnaký mesačný lístok za 160 korún. Jeden rozdiel medzi nim však je - žiakom zo Žehry škola prepláca cestovné, deťom z Dobrej Vôle nie. "Cestovné preplácame len žiakom z obcí, ktoré patria do obvodu našej školy. Sú to obce Olcnava, Vojkovce, Slatviná, Žehra a Oľšavka. Ostatné deti nemajú nárok na preplácanie cestovného," informovala zástupkyňa riaditeľa Základnej školy v Spišských Vlachoch Mgr. Helena Šofranková. Osada Dobrá Vôľa je mestskou časťou Spišských Vlách, preto vraj tamojšie deti nie sú dochádzajúcimi školákmi a peniaze na cestovné lístky nedostávajú. Rodičia z osady s týmto stavom spokojní neboli, na mestský úrad prišli petície. Ohľadom problémov s preplácaním cestovného tunajší mestský úrad písal aj na ministerstvo školstva a žiadal o radu. "Žiaľ, neúspešne," hovorí primátor Ing. Ladislav Šterbinský.
Rovnaký prípad, ale s úplne iným riešením sme objavili v Levoči. Aj do levočských základných škôl dochádzajú deti z troch mestských časti z Levočských Lúk, Levočskej Doliny a Závady. Na rozdiel od školákov z Dobrej Vôle títo školáci dostávajú preplatené cestovné. "V týchto mestských častiach nemáme MHD, žiaci sú odkázaní na dopravu autobusmi SAD, cestovné majú preplácané. Ich rodičia sú znevýhodnení, musia deťom kupovať drahé mesačné lístky. Napríklad zo Závady do Levoče je 17 kilometrov. Pýtam sa, prečo by mali byť deti zo Závady v nevýhode oproti ostatným deťom z Levoče?" hovorí vedúci oddelenia školstva na Mestskom úrade v Levoči Mgr. Dušan Suchý. Levočský magistrát hlási Krajskému školskému úradu v Prešove nároky na preplatenie cestovného, podložené dokladmi o výške cestovného a všeobecne-záväzným nariadením o školských obvodoch. D. Suchý dodáva: "Sme tu na to, aby sme rodičom pomohli a nie im komplikovali život."
O vyjadrenie sme požiadali ministerstvo školstva. Ako informovala Lucia Dobrodenková z odboru masmediálnej politiky ministerstva,
cestovné je preplácané žiakom, ktorí navštevujú spádovú školu v príslušnom školskom obvode. Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve hovorí "Ak si obec na účel zabezpečenia povinnej školskej dochádzky nezriadi základnú školu, je škola v obci, s ktorou má obec zriadený spoločný školský obvod a v ktorej bude žiak plniť povinnú školskú dochádzku, povinná z prostriedkov štátneho rozpočtu uhradiť zákonnému zástupcovi žiaka cestovné náklady na dopravu žiaka do tejto školy vo výške ceny hromadnej dopravy, ak nezabezpečí dopravu žiaka inak. Škola, v ktorej žiak plní povinnú školskú dochádzku, zabezpečuje aj náklady na dopravu žiaka späť do miesta trvalého bydliska." Ako je to v prípade mestských častí, kde nepremáva mestská hromadná doprava, sme sa na ministerstve nedozvedeli. A v praxi to vyzerá ako v Kocúrkove každé mesto si zákon vyložilo po svojom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš