Podlaha z drevených parkiet takmer sama "pláva" žiakom pod nohami, parkety vyskakujú z podlahy a odštiepujú sa. V takýchto podmienkach rozvíja svoju telesnú zdatnosť takmer päťsto žiakov.
Deti sa boja úrazov, učitelia tŕpnu, kedy si deti vinou parkiet ublížia. "Ja tu hrávam najradšej volejbal. Nehrá sa tu však dobre, parkety sú rozhrkané, niektoré aj vypadávajú. Šmýka sa tu strašne, niekedy keď to vidím, nie je mi všetko jedno," povedal siedmak Michal Runček. Jeho spolužiačka Michaela Supaková hrá pre istotu volejbal s "kolenačkami". "Viem, že s podlahou sú problémy, našťastie ja som sa ešte nezranila," povedala žiačka 7. A. Aj súperi domácich športovcov bývajú náhlym výpadkom parkety z podlahy minimálne zaskočení. "Oficiálny protest proti podmienkam sme pri majstrovských zápasoch ešte nedostali, ale vôbec by som sa nečudoval," uviedol riaditeľ ZŠ na Levočskej ulici Mikuláš Hreško.
Stav podlahy je aj výsledkom 33-ročnej prevádzky bez závažnejších opráv. "A to neslúži len na hodiny telesnej výchovy, usporadúvajú sa tu aj mimoškolské aktivity," vysvetlil riaditeľ ZŠ. Parkety rozkladá zub času, sú totálne opotrebované, "rozchádzajú" sa, vypadávajú a pri páde sa žiakom drobné triesky zapichávajú do tela a cvičebných úborov. "Zatiaľ sme vážne zranenia nemali, ale podľa mňa je to len otázka času, kedy sa niekomu niečo stane," povedal Hreško. Rozpočet na nápravu je 1,7 milióna korún. Ten škola z vlastných zdrojov v žiadnom prípade neutiahne. Problém chcel najprv vyriešiť dotáciou z ministerstva školstva. Oznam o možnosti takto vykryť nedostatky škôl síce ministerstvo školstva vydalo, ale príslušný grant neotvorilo. Nakoniec sa rozhodla škola so svojím zriaďovateľom, mestom Stará Ľubovňa požiadať o finančné prostriedky krajský školský úrad. Ako dôvod urgentnej žiadosti uviedli havarijný stav telocvične. Výsledok je ešte stále vo hviezdach.
Parkety nie sú jediným problémom v škole. Druhým najakútnejším sú staré okná, ktoré už netesnia a spôsobujú tepelné úniky. Ich stav zhoršuje aj korózia."Nikdy nevieme udržať rovnakú teplotu v telocvični, pri dažďoch ide voda až dnu a steká opäť na tie nešťastné parkety. Určite sa aj okná postarali o taký stav, v akom sú," dodáva riaditeľ. Treťou boľačkou školy je plochá strecha, z ktorej treba v zime pravidelne odhŕňať novonapadnutý sneh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš