Národná prírodná rezervácia (NPR) Mokriny vyhlásená, požiadalo o jej zrušenie. Malo na to dosť dôvodov.
"Mne sa páči, že mesto hľadá spôsoby, ako si chrániť a zveľaďovať majetok. To budeme kvôli ochranárom čakať, kým nám naše lesy zje kôrovec?" pritakáva kroku radnice Kežmarčan. Obyvateľom mesta najviac vadí, že hoci sa im o lesy starajú odborníci, nemôžu v tom kvôli administratívnym rozhodnutiam pokračovať. "Som zvedavý, či štát mestu zaplatí nejakú ujmu za to, že príde o peniaze tým, že nesmie v NPR zasahovať," kladie si rečnícku otázku obyvateľ mesta.
Mesto Kežmarok je vlastníkom lesov na území TANAPu a lesný majetok tvorí až 41-percentný podiel z celého nehnuteľného majetku mesta. Novembrová kalamita zničila kežmarské lesy na výmere cez 1 300 hektárov a zanechala za sebou 220-tisíc kubíkov vývratov a polomov. V materiálnom vyjadrení sú to škody za zhruba 250 miliónov korún. Orgány životného prostredia však nepovolili Kežmarčanom v ich lesoch spracovať 60 943 kubíkov kalamitného dreva. V NPR totiž platí najprísnejší stupeň ochrany prírody.
"Mesto požiadalo ministerstvo životného prostredia, aby zrušilo NPR Mokriny. Domnievame sa, že po novembrovej víchrici vo veľkej miere zanikla dominantná zložka rezervácie, teda aj samotný predmet ochrany," povedal poradca pre kontrolu hospodárenia v lesoch mesta Kežmarok Ján Pitoňák. Ak by Mokriny neboli chránené najprísnejším stupňom, mohli by vlastníci obnoviť pôvodné funkcie lesa a zabrániť premnoženiu podkôrneho hmyzu.
Ochranári zo Správy TANAPu však majú na vec iný pohľad. "Nesúhlasíme s argumentom, že vetrovou kalamitou zanikol biotop európskeho významu. Narušená je len jedna jeho vrstva a tou sú stromy," povedal Juraj Švajda zo Správy TANAPu. Aj on však pripúšťa, že definitívnemu rozhodnutiu ešte musí predchádzať dôsledné zmapovanie terénu.
"Ponúkame mestu možnosť zmenšenia výmery NPR Mokriny. Uvedomujeme si, že súčasťou NPR už v minulosti boli aj človekom pozmenené porasty," uviedol Juraj Švajda.
Kežmarčania sú prístupní aj na kompromis, ale musí mu predchádzať odborné zhodnotenie prírodných hodnôt NPR. "Vždy sme si vážili lesy, starali sa o ne a obávame sa, že teraz o ne prídeme nie rúbaním, ale kôrovcom," uzavrela Agátha Perignáthová z Mestského úradu v Kežmarku.
Ochranári predpokladajú, že dôsledná odborná pochôdzka v NPR Mokriny bude možná až v lete budúceho roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš