kardinál Jozef Tomko a Horská záchranná služba, oblastné stredisko Vysoké Tatry a jej dobrovoľný zbor. Rozpory vyvolalo iba meno nežijúceho diecézneho biskupa Jána Vojtaššáka.
„Dnes prijmeme jedno z najkontroverznejších rozhodnutí," skonštatoval poslanec za komunistickú stranu Úsvit Ivan Hopta. „Je v rozpore s tým, čo robí strana, ktorú chcete vo voľbách reprezentovať," odkázal županovi Chudíkovi. Predložený materiál opisuje, ako povedal, iba Vojtaššákov život po roku 1945. „Dovtedy ako keby nežil. Pritom bol podpredsedom Štátnej rady slovenského klérofašistického štátu, ktorý posielal svojich občanov do plynových komôr." Hopta ešte pritvrdil svoju rétoriku a doslova uviedol, že existujú historické fakty, ktoré hovoria, že Ján Vojtaššák „udal minimálne jednu židovskú rodinu - Lörinza - ktorá zahynula v koncentračnom tábore". Ďalej pripomenul, že nebohý pápež Ján Pavol II. odmietol Vojtaššáka blahorečiť, na rozdiel od biskupov Gojdiča a Hopka. „Nemali by sme byť prvým orgánom Slovenskej republiky, kto ho verejne ocení... Poškodí to nielen Prešovský samosprávny kraj, ale renomé Slovenskej republiky," dodal I. Hopta a poprosil o stiahnutie nominácie, „aby sme sa nedostali do zlého svetla".
Opačný názor zastáva Dušan Hruška z KDH, ktorý apeloval na kolegov, aby materiál podporili. „Nech mu je odpustené," poznamenal na margo svojho predrečníka a o jeho tvrdeniach sa vyjadril: „Je to lož." On osobne považuje Vojtaššáka za mučeníka, ktorý si vytrpel „taký kalich utrpenia, aký by som ja osobne neprial ani jeho najväčšiemu nepriateľovi". Hruška dodal, že nie je pravda, že ho Ján Pavol II. odmietol blahorečiť. „Katolícka cirkev je veľmi obozretná pri každom blahorečení, skúma všetky fakty, oveľa dôkladnejšie ako vy," adresoval Hoptovi.
Hrušku podporil aj stranícky kolega Soliar. „Nie je pravda, že Vojtaššák posielal Židov do plynu," uviedol a doslova vyhlásil: „Je sporné, či bol na Slovensku fašizmus." Až neskôr toto tvrdenie upresnil, že „na Slovensku nebol fašizmus porovnateľný s nemeckým, či v začiatkoch s talianskym". Dodal, že práve Vojtaššáka informovali ušlí väzni z koncentračných táborov a biskup „dal avízo prezidentovi Tisovi, na základe čoho boli zastavené deportácie Židov. Obnovené boli až po povstaní."
Hopta sa na adresu Soliara vyjadril, že by sa mal hanbiť za to, čo hovorí. Na to sa prihlásil ďalší „kádehák" Pavol Tarcala, ktorý vyhlásil, že od Hoptu čakal, že sa ospravedlní za to, čo sa udialo za komunistického režimu, ktorý mučil aj biskupa Vojtaššáka. „Vypočuli sme si pravý opak: demagógiu, lož a nenávisť."
Návrh na nomináciu Jána Vojtaššáka na Cenu PSK dal župan Peter Chudík (Smer-SD) spolu s poslancami Máriou Repkovou a Miroslavom Perignáthom (obaja KDH). Chudík Hoptovi: „O tejto veci som rozprával aj s predsedom Konferencie biskupov Slovenska a má úplne iný názor. Nehnevajte sa, tento jeho názor si v tomto ponímaní viac vážim ako váš." Predseda PSK zdôraznil: „Za touto nomináciou si stojím a trvám na nej."
Zastupiteľstvo ho podporilo a návrh v nezmenenej podobe schválilo. Za bolo 38, proti 1 a 1 poslanec sa zdržal hlasovania. Okrem Cien PSK bude udelená aj Cena predsedu PSK. Peter Chudík poslancov informoval, že mieni udeliť tri ceny, jednu manželom Stražanovcom, druhú akademickému maliarovi Andrejovi Smolákovi a adresáta tretej zatiaľ upresňovať nechce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš