pavilóne. Pacienti tak po rokoch získali dôstojné a príjemné prostredie, kde prichádzajú na vyšetrenia aj na podávanie cytostatík. Ambulancia má desať lôžok a dve chemoterapeutické kreslá pre tých, ktorí nemôžu ležať. Stredný zdravotnícky personál má tiež vyčlenené priestory, kde pripravuje liečivá.
Pri digestore sme zastihli Vieru Kušnírikovú, ako mixovala cytostatiká na chemoterapiu. "Je to neporovnateľne lepšie a aj pacienti sú tu pokojnejší," povedala nám.
"Denne k nám prichádza okolo 60 až 80 pacientov. Na liečbu sú objednávaní, ale na vyšetrenia zatiaľ nie, takže občas ich býva aj viac," povedala nám primárka Valéria Tkáčová (na snímke). Zdôraznila, že počet chorých má stúpajúci trend nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Pre porovnanie uviedla konkrétne čísla z osobnej praxe. Kým v roku 2003 ošetrili 17 703 pacientov, v roku 2004 ich bolo 18 391 a len za prvý polrok roku 2005 evidovali 9 884 pacientov, z ktorých 3 397 podstúpila chemoterapiu. "Ak je liečba úspešná, po piatich rokoch prestávame pacientov sledovať, ale stalo sa nám, že ľudia prišli s recidívou, alebo metastázami aj po 15 až 20 rokoch. Chceli by sme preto presadiť, aby sa na našej onkológii vytvorilo centrum, kde by sme našich preliečených pacientov aspoň raz ročne vyšetrili a znížili tak riziko vzniku opakovaných metastáz, alebo nádorov v iných orgánoch. To si vyžiada ešte rokovania so zdravotnými poisťovňami. Uvidíme, ako budú reagovať," dodala primárka.
Námestník FNsP, inak aj onkológ Vladimír Goč, pripomenul, že v súčasnosti smeruje celosvetový trend k tomu, aby bolo čo najviac pacientov s rakovinovým ochorením liečených ambulantne. "Keď sú v domácom prostredí a medzi blízkymi, vplýva to dobre na ich psychiku. Určite lepšie, ako pri hospitalizácii, ale sú prípady, keď je hospitalizácia nevyhnutná," poznamenal, pričom neskrýval, že onkologický pavilón je v zlom stave. Je tam 35 lôžok, ale podmienky technicky aj priestorovo nevyhovujúce.
Na otázku, či sa plánuje rekonštrukcia a kedy, reagoval riaditeľ FNsP Peter Biroš: "Na rekonštrukciu onkológie sme cez projekt žiadali zo štrukturálnych fondov EÚ 22 miliónov. Projekt bol schválený, len peniaze kdesi zaviazli. Len čo ich dostaneme, pustíme sa do obnovy."
V tej súvislosti nás zaujímalo, aké náklady vynaložili na zriadenie onkologickej ambulancie. Podľa námestníka V. Goča pripravovali projekt 3,5 roka a postupne zbierali peniaze najmä zo sponzorských darov. Za uvedené obdobie sa im podarilo zozbierať 800-tisíc a zhruba 100-tisíc vyčlenila FNsP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš