samotní budúci nájomníci. Na stavbe musia odpracovať 20 percent hodnoty stavby, čo predstavuje zhruba tri milióny korún. Ide o sociálne domy pre Rómov, žijúcich v tejto lokalite.
"V prípade, že sa niektorí nájomníci nebudú chcieť podieľať na stavebných prácach, vyškrtneme ich zo zoznamu a na ich miesto nastúpia náhradníci. Záujem je veľký a náhradníci sú pre ostatných Rómov motivujúci, " povedal primátor Vranova nad Topľou Tomáš Lešo. Na výstavbu získalo mesto peniaze vo výške 13 miliónov korún zo štrukturálnych fondov. Domčeky by mali byť dostavané v júni budúceho roka.
V lokalite boli pred tým, ako sa začalo s výstavbou, postavené rôzne chatrče a prístrešky. Mesto ich zbúralo. Tí, ktorí v nich bývali a majú trvalý pobyt vo Vranove nad Topľou, sa teraz podieľajú na výstavbe spomínaných domčekov. "Dúfam, že si nepostavia chatrče na inom mieste," hovorí primátor Lešo.
Nájomné a spôsob platenia zaň radní vyriešili tak, ako aj v ďalších mestách - formou osobitného príjemcu. To znamená, že platby za nájomné poputujú rovno na účet mesta. Zaujímalo nás aj to, či sa mesto neobáva zničenia domov. "Myslím, že keď sa Rómovia podieľajú na výstavbe a nedostanú domy len tak zadarmo, budú si to o to viac vážiť. Neverím, že sa k tomu postavia veľmi negatívne."
Majstrom na spomínanej stavbe v Čemernom je Karol Hankovský. Na stavbe strávil celý život. "Záujem robiť majú, ale občas riešime problémy s dochádzkou," povedal majster a uzavrel: "Pracujú tu totiž ľudia, ktorí nemajú pracovné návyky. Občas sa neskoro zliezajú a potom si vymýšľajú rôzne výhovorky. Jeden povie, že zaspal, druhý zas, že má vraj ženu v nemocnici. Či je to objektívne, alebo nie, to je ťažko posúdiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš