spolok v Nemecku v spolupráci s mestom a kežmarským vydavateľstvom Vivit.
"Som rodák zo Strání pod Tatrami, v Kežmarku som vyrastal a študoval, mám k nemu vzťah. Často sem chodím a sprevádzam skupiny turistov. Vždy ich zavediem aj na cintorín. Tam som videl, že mnohé hroby by potrebovali viac starostlivosti," povedal iniciátor vydania knihy a predseda Karpatskonemeckého spolku v Nemecku Oskar Marczy.
Vlani spolu s mestom pripravil tábor, počas ktorého mládženíci opravovali hrobky významných osobností. Odtiaľ bol už len krok k úvahám o novej knihe. "Mesto Kežmarok bolo vždy príkladom toho, ako vedľa seba bez konfliktov dokázali žiť ľudia rôznych národností. Teraz vedľa seba ležia v pokoji na cintoríne," hovorí Oskar Marczy.
"Naším zámerom je použiť výťažok z predaja knihy na výrobu pamätnej tabule zabudnutým osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj mesta a tabuľu osadiť na budovu lýcea," poznamenal vydavateľ Mikuláš Lipták.
Autorkou knihy Osobnosti dejín Kežmarku - historický cintorín je historička a spisovateľka Nora Baráthová. "Popísala som vyše sto osobností, ktoré odpočívajú na cintoríne. Mnohí ani nevieme, aké zaujímavé príbehy sa v ich rodinách skrývajú a čo všetko pre mesto urobili. Myslím, že cintorín si už takúto knihu zaslúžil," povedala autorka.
Vznik publikácie ocenil aj primátor mesta. "Mrzí ma, že ľudia sa neraz na cintoríne správajú ako vandali. Možno keď budú vedieť trochu viac o význame osobností, ktoré tu ležia, prebudí sa v nich aj úcta," uviedol primátor Igor Šajtlava. Ako dodal, mesto bude hľadať v rozpočte zdroje na postupnú opravu zničených náhrobkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš