aktu ustanovenia ktitorov nad dreveným chrámom v kraji pod Duklou. Tentoraz išlo o národnú kultúrnu pamiatku, gréckokatolícky chrám Pokrov Presvjatoj Bohorodici z roku 1770.
Ktitormi tohto chrámu sa v sobotu stali generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne Regina Ovesny -Straka a eurokomisár Ján Figeľ. "Pred desiatimi rokmi som bola spolu s manželom na Slovensku na dovolenke a vtedy som prvý raz videla tieto drevené kostolíky. Boli sme obidvaja nadšení. Mám mimoriadny vzťah k tejto kultúre a architektúre, preto je pre mňa veľká česť stať sa ktitorkou tohto chrámu," povedala dojatá Regina Ovesny-Straka. Jej partner, ktitor Ján Figeľ, udalosť komentoval slovami: "Mám také heslo. Kde môžem, pomôžem, kde nie, neprekážam. Pre mňa je to výzva a mala by byť aj pre všetky úrovne verejnej správy." Regina Ovesny - Straka a Ján Figeľ zhodne konštatovali, že ponuku stať sa ktitormi dreveného chrámu v Miroli prijali s rešpektom pred veľkými očakávaniami.
Medzi prítomnými hosťami, ktorých v priestoroch motorestu v Hunkovciach privítal prednosta Obvodného úradu vo Svidníku Jozef Harviš, boli takmer všetci predchádzajúci ktitori. Pred chrámom v Miroli ich privítal miestny gréckokatolícky duchovný Martin Kostilník a starosta Jozef Kostelník. Samotného cirkevného obradu ustanovenia ktitorov sa potom zúčastnili viacerí duchovní, medzi nimi aj gréckokatolícky duchovný z poľskej Krynice a predseda Správnej rady Neziskovej organizácie Drevené chrámy pod Duklou, bývalý správca Gréckokatolíckej farnosti v Krajnej Bystrej, v súčasnosti pôsobiaci v obci Čirč (okres Stará Ľubovňa) Jaroslav Popovec. "Regina i Jan, postavľajem Vas ktitorami svjataho chrama seho, vo imja Otca i Syna i Svjatoho Ducha, amiň," takto boli Regina Ovesny - Straka a Ján Figeľ oficiálne ustanovení za ktitorov dreveného chrámu v Miroli.
Nezisková organizácia Drevené chrámy pod Duklou následne udelila tretí titul blahoditeľ. Získal ho Alexander Duleba, politický analytik, rodák z Beňadikoviec, dnes riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v Bratislave. "Pre mňa je to významná pocta. Chcem zdôrazniť, že som nikdy nad tým, čo pre tieto chrámy robím, nerozmýšľal. Nikdy mi ani len nenapadlo pouvažovať, či to mám alebo nemám urobiť. Cítim to ako svoju morálnu povinnosť pomôcť kraju, z ktorého pochádzam," povedal Alexander Duleba. Po prvýkrát v histórii udelila spomínaná nezisková organizácia aj titul dobroditeľ. Získal ho Ladislav Gogor, rodák z Mirole, ktorý už niekoľko rokov finančne i materiálne podporuje gréckokatolícku cirkevnú obec v Miroli.
Rovnako ako štyri predchádzajúce aj tento slávnostný akt ustanovenia ktitorov zorganizovala Nezisková organizácia Záchrana a obnova národných kultúrnych pamiatok Drevené chrámy pod Duklou. Spolupracovala s obcou Miroľa, Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku a Podduklianskym osvetovým strediskom vo Svidníku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš