spišskosobotskému rodákovi Jánovi Brokoffovi. Sú dielom trojice umelcov zo Slovenska a susedného Poľska, ktorí takto vzdali hold tvorbe jedného z najvýznamnejších barokových sochárov.
"Mojou hlavnou myšlienkou sa stala vertikálnosť alebo vertikalita, ktorá človeka núti dvihnúť zrak do vyšších sfér, pozrieť sa smerom k nebu a takýmto symbolickým spôsobom spojiť nebo so zemou, materiálny svet s nemateriálnym až duchovným svetom," prezradil jeden z dvojice slovenských sochárov Ľ. Purdeš. Tú pretavil do podoby troch skulpturálnych foriem, ktoré podľa jeho slov spája nielen spomínaná vertikalita či vertikálnosť, ale aj "akési prevzdušnenie, ktoré reprezentujú rôzne formy otvorov od živočíšnej formy až po rustikálnosť architektúry," doplnil autor triády Vertikály. Počet sôch symbolizuje akúsi trojjedinnosť rodiny Brokoffovcov, v ktorej sochársky kumšt učaroval nielen otcovi, ale aj jeho dvom synom. Napriek tomu, že každý z nich bol autorom viacerých diel, podpisovali ich spoločným menom Ján Brokoff, "čím vytvárali kvázi jednu ruku," dodal Ľ. Purdeš.
Tento spoločný brokoffovský rukopis zhmotnila vo svojom Dreve Brokoffovcov aj poľská umelkyňa Lidia Rosińska. "Až tu som sa dozvedela, že nielen Ján Brokoff bol rezbárom, ale rovnaké remeslo mali aj jeho synovia," uviedla L. Rosińska, ktorá na rozdiel od svojho kolegu Ľ. Purdeša zvolila opačný postup. Symboliku trojjedinosti ukryla do jednej skulptúry, na vrchole ktorej zaujme trojica horizontálnych drevených tabúľ s menami všetkých troch Brokoffovcov.
Atypický, no tajomne znejúci názov vybral pre svoje dielo Rastislav Biarinec. "Je to názov živočícha mikroskopickej veľkosti, ktorý predstavuje akýsi vzor, z ktorého sa zrodila celá historická fauna, vzor, z ktorého sa vyvíjali ďalšie organizmy, energia a život sám," prezradil Rastislav Biarinec, autor Tereda. Skulptúrou, ktorú nosil v hlave už dlhší čas, chcel návštevníkov mestskej časti predovšetkým zaujať.
S rovnakým úmyslom zhotovovali svoje diela aj ostatní dvaja autori. Svedčí o tom odkaz jedného z nich: "Nehľadajte v mojom diele nejaké tajné formulky a nejaké ťažké idey, ponúkam vám čistú radosť," parafrázoval Ľubomír Purdeš výrok svojho obľúbeného sochára Constatine Brancussiho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš