Prispeli k tomu zrejme aj upozornenia od terénnych pracovníkov Správy TANAPU, ale aj tvrdšie postihy Štátnych lesov (ŠL) TANAPu smerom k "neporiadnikom".
"Po apeloch z našej strany sa situácia zlepšila, nemáme nijaké nové zistenia z terénu, že by sa negatívna situácia opakovala," uviedol Juraj Švajda zo Správy TANAPu. Ako upresnil, práve na základe upozornení terénni pracovníci pritvrdili kontroly. Dostali aj špeciálne testovacie zariadenia, odhalili viaceré prípady používania starých motorových olejov, vytekanie olejov zo sudov či zlé skladovanie nebezpečných látok. "Dali sme aj podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, tá skonštatovala napríklad v jednom prípade v oblasti Hrebienka ohrozenie vodných zdrojov," dodal Juraj Švajda.
Dopady spracovania kalamity na ekológiu a hygienu lesa preventívne ŠL TANAPu ošetrili už v zmluvách so spracovateľskými firmami. "Pravidelne raz mesačne robíme kontroly dodržiavania zmluvných podmienok, v niektorých prípadoch, keď máme dôvodné podozrenie neplnenia zmluvy, aj častejšie. Zistené problémy operatívne riešime. Uložili sme dve pokuty vo výške 1,5 milióna korún a s tromi spracovateľskými firmami sme museli rozviazať zmluvu," povedal hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel.
Ako poznamenal, aj tieto kroky viedli k pozitívnym zmenám. Spracovatelia viac dbajú napríklad na správnu manipuláciu s olejmi či inými látkami, ktoré by mohli mať negatívny dopad na životné prostredie. "Disciplína sa jednoznačne zlepšila. Najviac problémov bolo v apríli a máji, keď sa masívne rozbehlo spracovávanie kalamity a nástup techniky do terénu bol výrazný," dodal M. Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš