meste Krompachy a jeho okolí. Navyše pätica výkupní odpadov v takmer deväťtisícovom meste predstavuje neustálu príležitosť rýchleho zárobku. Na čo krompašskí poslanci už dlhšie upozorňujú.
Zdá sa, že povestný pohár trpezlivosti sa v Krompachoch prelial a poslanci sa rozhodli alarmujúcu situáciu riešiť. Práve na návrh jedného z nich Ing. Štefana Kleina (HZDS) prijali na poslednom mestskom zastupiteľstve jednohlasne návrh, podľa ktorého budú na kompetentných miestach iniciovať zmenu zákona o výkupe druhotných surovín.
"Stále častejšie vo výkupniach končia odcudzené železné materiály z ciest, chodníkov či opustených budov. Dochádza tak k ohrozeniu na životoch, ale aj k rozkrádaniu mestského majetku. To však nie je iba problém nášho mesta. Je to problém viacerých miest na celom území Slovenska. Je preto nutné listom osloviť Združenie miest a obcí Slovenska, ako aj Národnú radu SR a v ňom požiadať legislatívnu úpravu zákona o výkupe druhotných surovín. Ide o to, aby podľa zákona výkup druhotných surovín od obyvateľov obce bol výlučne v kompetencii obce. Vyriešilo by sa tým viacero vecí," priblížil Š. Klein.
Síce v súčasnosti platný zákon nezakazuje obciam vykupovať druhotné suroviny, tie však o to nemajú záujem. A hoci je presne vymedzené, čo sa nemôže vykupovať, okrem iného aj zariadenia verejno - prospešného účelu, chýbajúce poklopy či značky sú však nielen v Krompachoch každodennou realitou.
Štátna polícia, ako aj mestská polícia v Krompachoch, vykonávajú pravidelné prehliadky zberných surovín. Podľa slov náčelníka mestskej polície Jána Kopnického kradnúť chodia malé deti, ktoré nie sú postihnuteľné. Navyše niektorí jedinci sú natoľko podnikaví, že odcudzené železné veci zvyknú pred predajom rozdrviť a znemožniť tak ich pôvodnú identifikáciu. Preto vôbec neprekvapujúco znie informácia, že v rebríčku najpredávanejších tovarov na území mesta už dlhší čas jednoznačne vedie list na železo.
"Veľa vecí sa nám podarilo zachytiť ešte pred samotným predajom. Niektoré však skončia rozdrvené a popílené v zberniach. Dôkazom je aj posledný prípad. V zberni skončila aj tyč na napínanie siete z futbalovej bránky miestneho štadióna. Hoci bola evidentne čerstvo natretá. Páchateľmi pritom boli iba 12-ročné deti," priblížil náčelník mestských policajtov.
Podľa slov prednostu krompašského magistrátu Ing. Petra Bratka výkup druhotných surovín od obyvateľov by mohla v budúcnosti vyriešiť tzv. licencia pre mesto. Obec tak môže určovať čo bude vykupovať. Navyše zlepšila by sa aj kontrola vykupovaného materiálu zo strany mesta. Prvé kroky na zlepšenie situácie už vedenie mesta podniklo. Listami oslovilo výkupcov, aby na pohľad evidentne odcudzené veci, nevykupovali a na pokusy o ich predaj upozornili kompetentné orgány.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš