predtým. Je teplo, sú teda dobré podmienky pre rozmnožovanie týchto parazitov," hovorí Mgr. Zdena Duchová z jednej novoveskej lekárne. Denne príde v priemere desať ľudí, ktorí sa zaujímajú vyslovene o takéto prípravky.
Aj v čase našej návštevy lekárne prišiel jeden otecko s tým, že dieťa chytilo v škole vši. "Áno, je to normálne, najmä v školách s vysokým podielom rómskych detí. Ide o infekčnú chorobu, ktorá podlieha hláseniu na úrad verejného zdravotníctva. No situácia je taká, že hlásenia nezodpovedajú skutočnému stavu," tvrdí regionálna hygienička MUDr. Elena Gajdošová. Školy aj detských lekárov vyzýva, aby hlásili všetky prípady výskytu vší v školách. Pediatri sa zhodujú v jednom - v sociálne zaostalých rodinách ide o stály problém. "Ak aj dieťa preliečime, doma sa zas nakazí od súrodencov alebo rodičov, ak trebárs spia v jednej posteli. Nedokážeme preliečiť dieťa, ak sa neprelieči celá rodina," uviedla detská lekárka MUDr. Eva Urbanová.
Polovica ľudí, ktorí prídu do lekárne kvôli všiam, odchádza naprázdno. "Tieto prípravky sú pomerne drahé. Najlacnejší stojí 150 korún, drahšie okolo 240. Tí, ktorí ich najviac potrebujú, si ich nemôžu kúpiť. A problém ostáva, infekcia sa šíri ďalej. V každom prípade je to vec hygieny," zdôrazňuje Z. Duchová.
Ako sme sa presvedčili, školy sa výskytom vší nechcú chváliť. Rodičia nerómskych detí, ktoré prišli zo školy s parazitmi vo vlasoch, sa, pochopiteľne, hanbia. Recept na odvšivavenie nie je pritom zložitý - kúpiť v lekárni gél, sprej alebo šampón, užiť ho podľa návodu a parazity sú preč.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš