poplatky za prednostné ošetrenie. Keďže legislatívne bola hranica poplatku vymedzená od 100 do 500 korún, samosprávne kraje mali v svojich regiónoch vydať smernicu pre lekárov.
Zaujímalo nás, či sú už zavedené do praxe a navštívili sme niektoré ambulancie. Pacientov sme sa pýtali na názor. Presnejšie, či už majú skúsenosť s vyberaním poplatkov a čo si o tom myslia.
"Ja osobne som sa s tým zatiaľ nestretla, ale myslím si, že to nie je správne. Pre pracujúcich s nízkymi príjmami je veľký výdavok aj to, keď platia dvadsaťkorunáčku u lekára a potom ešte doplácajú za lieky. Mám hrôzu už aj z toho, keď mám ísť na maródku," povedala nám Prešovčanka Mária, vychádzajúca z ambulancie praktického lekára.
V tej istej ambulancii nám zdravotná sestra Božena Miklušová potvrdila, že "pacientov objednávame, ale zatiaľ neplatia za prednostné ošetrenie".
Pani Margita Semančíková nám pred ambulanciou internistu povedala, že ako dôchodkyňa má času dosť, ale aj ona si myslí, že šance by mali byť pre každého rovnaké.
Pani Marcela má iný názor. "Podľa mňa je to len a len o organizácii zdravotníckych služieb. Mám dcéru v Taliansku a tam sa tiež ľudia objednávajú. Lekár ich v stanovenú hodinu prijme, hoci aj večer a bez poplatku. Prečo by to tak nemohlo byť aj u nás?"
V inej ambulancii sme stretli študentov. Zhodli sa v názore, že im nevyhovujú poplatky popri výdavkoch, ktoré majú na štúdium a ubytovanie, no nemajú ani zbytočný čas na čakanie v ambulanciách. Tvrdia, že sú za časenky, ale bez poplatku.
Viceprezidentka Regionálnej lekárskej komory (RLK) Eva Bérešová nám potvrdila, že ani ona nevie o tom, aby už existovala nejaká vykonávacia vyhláška, alebo predpis, ktorý by stanovoval výšku poplatkov. Mimochodom, lekári mali požiadať Prešovský samosprávny kraj o schválenie výšky poplatku.
"Ani ja som o to nepožiadala a svojvoľne to robiť nebudeme v tomto chudobnom regióne. Niektorí pacienti ma už oslovili, že by si aj priplatili za ošetrenie, keď boli v časovej tiesni, ale asi sa to nedá zovšeobecňovať. Zatiaľ to riešime vzájomnou dohodou, nie platením," uviedla E. Bérešová, ktorá pôsobí ako praktická lekárka na Poliklinike v Novom Smokovci. Pripomenula tiež, že zástupcovia Slovenskej lekárskej komory a samosprávnych krajov sa stretli na konferencii v Trenčíne, aby diskutovali o tejto legislatívnej úprave. "Diskutovalo sa o tom, ale práve zástupcovia odboru zdravotníctva z nášho kraja tam chýbali," dodala viceprezidentka RLK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš