hysterektómie. Ako nám potvrdil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Ján Králik, v Krompachoch už pred časom ako prví na východnom Slovensku začali s novým operačným postupom tzv. totálnou laparoskopickou hysterektómiou.
Navyše krompašská gynekológia sa podľa zdravotníckej ročenky v roku 2003 podieľala na tretine všetkých diagnostických laparoskopických operácií v rámci Košického kraja a môže sa pochváliť pätinou laparoskopických operačných výkonov. "V máji tohto roku sme sa zúčastnili endoskopického kongresu v Prahe, kde sme sa zoznámili s totálnou laparoskopickou hysterektómiou. Tá sa používa predovšetkým pri určitých indikáciách. Odvtedy sme pomocou tejto metódy operovali prvé tri pacientky," priblížil J. Králik.
Ako ďalej uviedol, prvá laparoskopická hysterektómia bola vykonaná Reichom v roku 1989. Odvtedy sa začala výrazne využívať. Aj vo vyspelých krajinách sa vybratie maternice až v osemdesiatich percentách realizovalo laparotomicky, teda jej vybratím cez otvorenú brušnú dutinu. V Krompachoch pred štyrmi rokmi uskutočnili prvú laparoskopickú hysterektómiu. Podľa slov J. Králika však išlo o tzv. laparoskopicky asistovanú vaginálnu hysterektómiu. Teda vybratie maternice cez pošvu. "Totálna laparoskopická hysterektómia sa robí celá laparoskopicky, teda nie vaginálne. Pri laparoskopii sa brušná dutina nafúkne kysličníkom uhličitým. Tak sa črevá oddelia od maternice a lepšie sa potom vo vnútri manipuluje. Maternica sa pomocou rôznych prístrojov vyberá cez pošvu. V prípade, že žena ešte nerodila a má úzku pošvu alebo sa nedá dobre sondovať kŕčok maternice, táto metóda sa nedá uplatniť. Preto je vhodnejšie vybratie maternice pomocou totálnej laparoskopickej hysterektómie," uviedol primár krompašskej gynekológie.
V Krompachoch ročne vykonajú osemdesiat hysterektómií. Pomer operácií cez otvorenú brušnú dutinu (10) a laparoskopických (41), je značne v prospech tých druhých (údaje do 31.8. t.r). "Až trištvrtina operácií je robená laparoskopicky. Tie majú hneď viacero výhod oproti tradičnému postupu. Komplikácie počas operácií sú menej časté, strata krvi je jednoznačne nižšia. Pooperačná bolesť je minimálna, ako aj doba liečenia a návrat do práce je kratší. Zväčša už po niekoľkých dňoch. Kým v prípade tradičného postupu je to až do 8 týždňov. Nezanedbateľný je aj kozmetický efekt, keď pacientky neťaží nepríjemná jazva. Samotný časový priebeh laparoskopickej operácie je časovo porovnateľný s trvaním tradičného postupu," zdôraznil J. Králik.
Zároveň dodal, že ochorenie maternice postihuje ženy najčastejšie v období menopauzy. V súčasnosti sa však táto hranica posúva výraznejšie nižšie. "Laparoskopicky sa dajú odstraňovať napr. aj myómy na maternici. Postupov je však niekoľko od otvorenej chirurgie, cez liečenie pomocou liekov až po totálnu laparoskopickú hysterektómiu. Záleží to však od jednotlivých škôl, aké metódy uprednostňujú," dodal na záver krompašský primár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš