na Starine a v Starej Lesnej. Okrem toho sa ešte sledujú hodnoty ozónu, a to na Štrbskom Plese, v Gánovciach pri Poprade, na Lomnickom štíte, v Smokovci, v Štarte, na Javorine a na Solisku. Vedúci odboru Krajského úradu životného prostredia v Prešove Jozef Kvokačka konštatoval, že v prvom polroku bola v Prešovskom kraji najviac prekročená 24-hodinová limitná hodnota pre tuhé častice. Najviac takýchto prekročení zaznamenali vo Vranove nad Topľou (44). Boli tu namerané aj najvyššie hodnoty prekročenia, pričom najhorším dňom bol 4. jún.
Ani prešovské Sídlisko III na tom nebolo oveľa lepšie. Za prvý polrok zaznamenali počet prekročení 40. Nasleduje Humenné (34) a Prešov-Solivar (28). Cieľová hodnota ozónu bola v prvom polroku prekročená 39-krát na Starine, a 33 ráz na Štrbskom Plese a v Humennom.
Stanice Starina a Stará Lesná merajú takzvané regionálne znečistenie ovzdušia mimo priemyselných zdrojov. Obidve sú súčasťou medzinárodného programu EMEP zameraného na monitorovanie a hodnotenie diaľkového prenosu znečisťovania v Európe. Podľa výsledkov týchto meraní sa Slovenská republika nachádza v oblasti s najväčším regionálnym znečistením ovzdušia a kyslosťou zrážkových vôd v Európe.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš