so vstupom do EÚ, ale vymedzujú zásadné pravidlá.
"Prvý raz je v zákone definované ovládanie slovenského jazyka. Teraz je to formulované tak, že žiadateľ musí porozumieť otázke v slovenskom jazyku a dokázať na ňu odpovedať. Kým pre dospelého je lehota na potvrdenie trvalého pobytu 5 rokov, u dieťaťa sú to odteraz tri roky," uviedol niektoré fakty z noviel vedúci odboru organizačného a vnútornej správy na Krajskom úrade v Prešove Pavol Drotár (na snímke). Dodal, že v prípade maloletého dieťaťa sa odteraz vyžaduje aj potvrdenie o návšteve školy, keďže niektorí cudzinci sa doposiaľ veľmi nestarali o vzdelanie detí.
Zákon tiež po prvý raz stanovuje lehotu, dokedy musí príslušná slovenská inštitúcia žiadosť o občianstvo posúdiť a odpovedať. Ešte donedávna sa mnohí žiadatelia sťažovali, že to trvalo nekonečne dlho. Odteraz je teda lehota stanovená na 9 mesiacov, najviac 1 rok. Keď sme sa zaujímali, či aj toto nie je veľmi dlhý čas, P. Drotár reagoval: "Zákon jasne definuje, aké doklady musí žiadateľ predložiť, ale isté problémy vznikajú tým, že doklady na potvrdenie putujú diplomatickou cestou na konzulát materskej krajiny. Ich návratnosť sa z časového hľadiska nedá odhadnúť. Máme napríklad žiadateľa z Burundskej republiky a nevieme odhadnúť, kedy sa nám overená žiadosť vráti."
Určený je tiež poplatok za udelenie štátneho občianstva, ktorý sa pohyboval do výšky 35-tisíc korún. Teraz ho Ministerstvo financií SR stanovilo na 20-tisíc korún.
Zásadnou zmenou je tiež fakt, že nový štátny občan musí zložiť sľub vernosti Slovenskej republike. "V našich podmienkach to bude sľub prednostovi príslušného krajského úradu," uviedol P. Drotár. Na našu otázku, pri akých symboloch sa bude skladať, odpovedal, že tento detail ešte nie je ujednotený, ale pravdepodobne pôjde o vlajku SR, štátny znak a hymnu.
Novinkou je tiež ustanovenie, že osvedčenie o štátnom občianstve bude mať platnosť 6 mesiacov. Donedávna osvedčenie platilo neobmedzene. Po novom si ho bude musieť žiadateľ obnovovať podobne, ako výpis z registra trestov.
Vlani požiadalo v Prešovskom kraji o štátne občianstvo 225 cudzincov. Z toho viac ako sto bolo Ukrajincov, takmer 30 Čechov, 21 Vietnamcov, 10 Macedóncov, ale aj 6 Američanov. Občania iných exotických krajín sa chceli stať Slovákmi v menšom počte. Do konca augusta tohto roku vyhoveli 104 žiadateľom, pričom opäť prevažovali Ukrajinci a Češi, ale záujem prejavili aj Izraelci, Libanončania, či Bulhari. Podľa P. Drotára to nemusia byť presné údaje, lebo mnohí záujemcovia sa so žiadosťami obrátili priamo na rezortné ministerstvo, alebo na konzulárne úrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš