hudobnín na Hlavnej 62. Podľa slov radného Jozefa Kužmu (DS) sa komisia rozhodla pre toto miesto, keďže na ňom sa počas Nežnej revolúcie v roku 1989 konali mítingy. Tabuľa bude mať rozmery 400 krát 750 (800) milimetrov.
"Prečo nie? Mali by sme si pripomenúť tieto udalosti," domnieva sa Prešovčan Peter Feč. Aj jeho manželka Tatiana súhlasí s tým, aby v Prešove bola osadená pamätná tabuľa obetiam komunizmu. Zároveň vraví, že "teraz je zlá doba". Podľa nej veľa ľudí tvrdí, že za minulého režimu bol ľahší život. No dúfa, že súčasná situácia sa zlepší.
O postavení pamätníku rozhodlo mestské zastupiteľstvo na návrh poslaneckého klubu KDH. Primátor vytvoril komisiu, ktorá rozhodla o dvoch etapách realizácie pamätníka.
Tou prvou je umiestnenie spomínanej tabule na Hlavnej ulici. Podľa pôvodných návrhov malo byť hotové k 17. novembru tohto roku. Všetko nasvedčuje tomu, že tento dátum nebude dodržaný. "Zamestnanci mestského úradu boli zaskočení, že každý rok je 17. november v novembri," ironicky podotkol J. Kužma, ktorý pochybuje, že sa to dá stihnúť do tohto dátumu.
Druhou etapou je zámer vybudovania fontánky vo vysokoškolskom areáli na Ulici 17. novembra. Útvar hlavného architekta má do konca roka zabezpečiť spracovanie príslušnej urbanisticko-architektonickej štúdie.
Paradoxné je, že mesto sa chystá tri fontány zrušiť, presnejšie premeniť ich na estetické kvetinové záhony. Na mestskej rade už odznel názor, že financovanie výstavby fontánky je nákladné, preto by nemalo byť hradené z mestských zdrojov, ale z verejnej zbierky. Táto otázka ostáva stále otvorená. Rovnako tak aj to, či sa odhalenie pamätnej tabule stihne do 17. novembra 2005, alebo bude presunuté na neskorší termín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš