Kovačice a Padiny, ktorí v týchto dňoch prezentovali svoje diela v priestoroch Kolpingovho domu v Spišskej Kapitule.
Podľa slov prézesa Kolpingovho diela na Slovensku a projektového manažéra Pavla Zaťka umelci z Kovačice i Padiny na Spiši pobudli deväť dní, počas ktorých sa venovali lektorskej práci v skupinke rómskych mladých žien zo Spišského Podhradia. Tie sa už roky prezentujú svojou textilnou tvorbou. Ide predovštekým o maľbu na šatky či kravaty. "V rámci projektu Európskeho sociálneho fondu Equal rozvíjame tvorivé schopnosti marginalizovanej skupiny obyvateľstva. Na Spiši sú to predovšetkým Rómovia. Pomáhame im zaradiť sa do pracovného procesu a integrovať ich do majoritnej spoločnosti. Aj títo insitní maliari sem prišli, aby ako lektori sa tu venovali rómskym ženám a aspoň zčasti ich zoznámili so svojou tvorbou. Priblížili im teóriu, ale aj prax insitného naivného maliarstva, ktoré je známe po celom svete," priblížil P. Zaťko.
Zaujímavosťou tohto tvorivého stretnutia na Spiši je najmä to, že obraz Betlehem pod Spišským hradom (rozmery 1,8 m x 2,5 m), je spoločným dielom všetkých kovačických umelcov a predstavuje mierové posolstvo, ľudskú nádej, vieru a toleranciu. Motívy obrazu sú pritom rôzne - Slováci z Kovačice, Rómovia zo Spiša, ľudia z východných krajín a všetci ostatní, ktorí spoločne smerujú do Betlehema. Nad nimi dohliada ikona Panny Márie a na obraze sa objavujú aj symboly Spiša Spišský hrad a Spišská Kapitula. "Obraz má silnú humanitnú myšlienku. Spoločný cieľ ľudí dostať sa do Betlehema, vyjadruje spoločné blaho ľudí. Veď slovo betlehem znamená v preklade dom chleba a chlieb je život," uviedol P. Zaťko.
Monumentálny obraz však dlho na Spiši nezostane. Ako nám potvrdil prézes Kolpingu, obraz už na jeseň poputuje s delegáciou spišských Rómov do Európskeho parlamentu v Bruseli. Tam bude prezentovať okrem iného aj snahu Srbska dostať sa do Európskej únie, tak ako aj ľudia na obraze smerujúci do Betlehema. Podľa slov kovačickej maliarky Alžbety Čížikovej sa insitní umelci veľmi radi podieľajú na takýchto humanitných projektoch. "Sme umelci samoukovia a do obrazov pretavujeme život okolo nás a cez maľbu vyjadrujeme svoje pocity. Nikto z nás nie je školení u profesionálnych umelcov a každý maľuje inak. Aj v tom je tá jedinečnosť. Sme umelci širokej duše a srdca a radi sme sem na Spiš prišli," zdôraznila kovačická umelkyňa. Insitných umelcov pozná celý svet. Doma v Kovačici má naivná maľba aj svoju galériu, ktorá podľa A. Čížikovej funguje už šesťdesiat rokov a obsahuje viac ako päťsto diel. Navyše po celej Európe sa nachádza okolo dvesto múzeí venovaných insitnej maľbe.
Tú už takmer 35 rokov reprezentuje aj Eva Husáriková z Kovačice, ktorá tiež prišla na Spiš. Pred rokmi mala samostatnú výstavu v Levoči, ale v Spišskom Podhradí a na Spišskej Kapitule bola po prvýkrát. "Je tu veľmi pekne. Cítila som sa tu príjemne a ľudia boli veľmi milí. Priateľská atmosféra bola veľmi inšpirujúca s tvorivá. Verím, že na Spiš sa ešte raz vrátim," dodala na záver kovačická maliarka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš