Poslanci mestských zastupiteľstiev (MsZ) neberú za svoju činnosť mzdu. Dostávajú však odmenu, ktorá sa môže celkom pekne vyšplhať. Názory na jej výšku sa ale rôznia. Kým jedna časť tvrdí, že ide o vyhodené peniaze, druhá hovorí, že odmena nepostačuje ani na vykrytie skutočných nákladov napríklad na benzín) súvisiacich s výkonom funkcie. Čo si myslí prešovský primátor Milan Benč? "Pri reforme verejnej správy som dával návrh, aby sme prešli na historický systém, keď mestská rada, teda radní, nebola iba poradným orgánom, ale aby mohla rozhodovať, ako teraz rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Takto by sa poslanci - radní poloprofesionalizovali," povedal M. Benč. Podľa jeho názoru by bolo efektívnejšie mať 11 radných, hoci aj s vyššou odmenou, a s kompetenciami, aké má dnes zastupiteľstvo, než 31 "anonymných" poslancov. Primátor zdôraznil, že zodpovednosť jednotlivých poslancov dnes praktiky neexistuje, pretože zodpovednosť nesie len mestský parlament ako orgán. "Kolektívna zodpovednosť nie je. Môžu prísť na zasadnutie, vypočuť si, čo tam odznie, povedať, čo chcú, robiť politiku," povedal primátor narážajúc na ostatné zasadnutie MsZ, na ktorom bola reč o Starej tehelni: "Poslanci sa porozčuľovali a potom mi Csáky napíše, že zhoršujeme imidž Slovenskej republiky..."
Na spomínanom zasadnutí MsZ mali zástupcovia občanov na stole aj návrh na zvýšenie vlastných odmien. Ten neprešiel, a tak budú o novom návrhu rozhodovať onedlho, na septembrovom zasadnutí. Zdá sa, že byť poslancom sa oplatí - stále viac. Návrh uvádza, že za každé zasadnutie, ktorého sa poslanec zúčastnil mu patrí 2 100 Sk. Členovi mestskej rady (MsR) prináleží rovnaká suma za zasadnutie tohto poradného orgánu. Člen komisie si príde na 1 300 Sk, jej predseda na 1 700 Sk. Neposlanec v komisii dostane 850 korún. Tisíckorunová odmena automaticky prináleží každému poslancovi za prácu vo výbore mestskej časti. Sekretár výboru dostane o dve, predseda o štyri stovky viac. Pre neposlanca je za prácu vo výbore navrhnutá odmena 700 Sk.
Pre porovnanie: poslanci MsZ v Žiline majú mesačne 3 000, členovia MsR plus tisíc, predsedovia komisií tiež plus tisíc, predsedovia výborov mestských častí plus sedemsto. V Nitre si poslanec mesačne príde na 4 600 korún, členovia MsR si k tomu pribalia 2 900, predsedovia komisií a výborov si prilepšia o 2 400 Sk, a to si ešte na konci roka podelia 15-tisíc. Ako prilepšenie pod stromček. V Trnave majú poslanci 1 600 Sk/mesačne za každých okolností. A ak uráčia prísť na zasadnutie MsZ (čo je prakticky ich jediná povinnosť), oplatí sa im to - rodinný rozpočet vylepšia o čiastku 4 800 Sk. Radní majú k tomu všetkému naviac 3 200 korún. Teda dokopy desaťtisíc len tak ku platu, to nie je zlé. Predsedovia komisií, ani výborov mestských častí tiež neprídu skrátka, dostanú 1 600, resp. 1 100 Sk. Nuž ale za radové členstvo v komisiách a výboroch si už trnavskí "milionarios" nič neúčtujú.
O zvyšovaní odmien budú teda prešovskí poslanci rozhodovať o pár dní. Zároveň budú hlasovať o priznaní preddavku odmeny primátorovi mesta a zvyšovať plat jeho zástupcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš