príležitosti v prešovskom Krajskom múzeu otvorili výstavu s dostupnou fotodokumentáciou aj ukážkami niekdajšieho výstroja turistov či lyžiarov. Nájdete tam aj nahrubo okresané špicaté lyže, starodávne a hlavne málo bezpečné viazanie, či topánky, ktoré vraj stáli 70 korún. Garantom výtavy je Eva Mikušová a potrvá do 15.novembra.
Funkcionári Krajského športového centra v Prešove netajili, že zostaviť výstavu vôbec nebolo ľahké. Zachovalo sa pomerne málo záznamov aj fotografií. Najčastejšie pochádzajú zo súkromných archívov veteránov. Okrem výstavy sa v týchto dňoch pracuje na zostavení publikácie k jubileu. Jej patrónom je podpredseda Klubu slovenských turistov (KST) František Šesták a pracuje na nej päť autorov. Svetlo sveta by mala uzrieť v októbri v náklade tisíc kusov.
Podobne ako pri výstave, ani pri zostavovaní publikácie nebolo hľadanie historických dokumentov jednoduché. "Existujú záznamy o pretekoch na drevených bicykloch z Prešova do Tatier. Prvý spolok založili ľudia, ktorí v Prešove zohrávali významnú úlohu. Boli medzi nimi starostovia mesta, kultúrnej obce, ale významnou osobnosťou bol Karol Florián, ktorý zostavil prvého turistického sprievodcu po Prešove. Keďže mesto bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, turistika znamenala výjazdy do Krakova, Terstu, Koložváru prípadne do Viedne. Zachovali sa aj záznamy o letných Dobšinských ľadových slávnostiach, kde sa turisti chodievali korčuľovať, alebo hrať hokej," uviedol historik Patrik Derfiňák. Zdôraznil však, že už v tom čase existovala silná turistická základňa, ktorá mala zásadný cieľ. Propagovať Šariš, posilniť cestovný ruch, preto značkovali turistické trasy a školili sprievodcov, ktorých jazyková disponovanosť bola veľmi dobrá. Jediné, čo aj vtedy pokrivkávalo, boli služby.
Obdobie oboch svetových vojen spracoval Ján Turlík. "Najživšie správy sú od roku 1924, keď klub viedol Stanislav Trejbal, inak aj správca evanjelického kolégia. Mali veľké plány. Opraviť Šarišský aj Kapušiansky hrad, ale prvé čo urobili bola oprava prameňa na Kvašnej Vode. Postavili besiedku a vyznačili 270 kilometrov turistických trás. V tom čase vznikla turistická chata v Lipovciach, potom na Čergove. Tá v roku 1926 vyhorela. Neskôr postavili novú, ktorá slúži dodnes," uviedol nás do medzivojnového obdobia Ján Turlík. Poznamenal, že už vtedy sa začali organizovať prvé prechody Čergovským pohorím na trase zo Sabinova na Lysú a do Hertníka. Začala sa rozvíjať lyžiarska turistika, stavať mostíky a organizovať preteky v Prešove.
Veterán Tomáš Dobranský, ktorý na budúci rok oslávi osemdesiatiny, spracoval obdobie po druhej svetovej vojne. "Môj prvý kontakt s turistikou bol v roku 1941, keď som bol účastníkom lyžiarskych pretekov. Vtedy sme ešte len snívali o stredisku na Lysej, ale mali sme výborného trénera, Popradčana Jozefa Potočka, ktorý žil v Prešove. V lete sme sa venovali turistike. Liezli sme na Kamennú babu, na Mojžišov stĺp v Lipovciach, v zime bežkám. V sobotu sa pracovalo, takže z práce sme odchádzali s pripraveným batohom a v nedeľu sme sa vracali domov," povedal nám Tomáš Dobranský, ktorému ani vo vysokom veku nechýba energia. Spomenul aj prvé propagačné lyžiarske preteky v Prešove v roku 1942, keď pretekári skúšali aj skijöring, teda lyžiari bežali za cválajúcim koňom. František Šesták a súčasný predseda KST Milan Havlík spracovali novodobejšie dejiny. Nezabudli pripomenúť ani vznik turistického pochodu Krompachy-Prešov, ktorý sa zachoval dodnes.
Mimochodom, v súčasnosti má prešovský KST 568 členov s 12 sekciami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš