špeciálnych úloh. V týchto prípadoch sú však niektorí vodiči na cestách veľmi bezohľadní.
"Vodiči sanitiek, prepravujúci zranenú osobu, alebo policajti, ktorí sa snažia v čo najkratšom čase dostať na miesto páchania trestnej činnosti, používajú zvukové znamenie doplnené zvláštnym modrým prípadne červeným svetlom. Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách je vodič iného vozidla týmto autám s právom prednostnej jazdy a tiež autám, ktoré sprevádzajú umožniť bezpečný a plynulý prejazd. Žiaľ, v mnohých prípadoch tak nerobia," uviedol zástupca hovorkyne KR PZ v Prešove daniel Džobanik. Ako ďalej podotkol, ak je potrebné, vodiči majú v takomto prípade auto odstaviť na takom mieste, aby neprekážalo.
"Niektorí vodiči aj vedome na ceste nereagujú na výstražné znamenie, čím zvyšujú riziko kolízie," povedal Džobanik. V prípade, že vodič v spätnom zrkadle zbadá auto so zvláštnym výstražným znamením, mal by predpokladať, že takýchto áut bude viac. "Veľakrát sa ale stáva, že vodič sa po prejdení prvého takéhoto vozidla prudko vráti na cestu a tým skomplikuje prejazd ostatným sprevádzaným autám. Správne je, keď vodiči spomalia, smerovými svetlami jasne a zreteľne prejdú k miestu na pravom okraji vozovky, a tak umožnia kolóne rýchly prejazd. Vodiči, ktorí nebudú na cestách dodržiavať ustanovenia spomínaného zákona, môžu dostať pokutu dve tisíc korún, alebo budú riešení v správnom konaní," dodal Džobanik.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš