podporno-protestného zhromaždenia viedli predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna a člen predsedníctva pre východ Slovenska Jozef Balica. Vyjadrili nespokojnosť s negatívnym vývojom v ekonomicko-sociálnej oblasti, ktorá sa týka väčšej časti spoločnosti, pričom argumentovali porovnávajúcimi údajmi s reálnym stavom v okolitých krajinách. "Proklamovaný rast reálnych miezd tým aj rast životnej úrovne nezodpovedá reálnej kúpyschopnosti a nedotýka sa všetkých vrstiev obyvateľstva. Určité skupiny ľudí napredujú oveľa rýchlejšie, ostatní znášajú vývoj cien, platieb a nákladov stále ťažšie. Počúvame o skúsenostiach zamestnancov, ku ktorým sa zamestnávatelia chovajú horšie, ako k svojim strojom," uviedol Emil Machyna.
Spoločne vyzvali vládu, aby venovala väčšiu pozornosť pracovno-právnemu postaveniu zamestnancov. Nízka legislatívna ochrana podľa kovákov spôsobila, že zamestnanec sa stal okrajovou bytosťou, s ktorou si zamestnávateľ robí, čo chce. E. Machyna označil zjednodušený proces prepúšťania na Slovensko za porovnateľný s rozvojovými krajinami. Tento fakt potvrdili svojim vystúpením aj zamestnanci bardejovských strojární SB Inmart, ktorí na zhromaždení tvrdili, že keď si dovolili bojovať za svoje mzdy, prišla odozva. Vo fabrike údajne existuje zoznam ľudí, ktorí sú adeptmi na výpoveď. Podobné skúsenosti však mali aj iní účastníci z rôznych kútov východu Slovenska. "Súhlasím so všetkým, čo tu odznelo. Myslím si, že ochrana zamestnancov nefunguje," povedal nám jeden z účastníkov, ktorý pracuje v Tesle Stropkov. Prišli však aj ľudia z Košického kraja. "Keď sa odborári neprebudia, nikto pre ľudí nevybojuje prijateľné podmienky. Veď životné náklady sa stále zvyšujú a mzdy sú zmrazené. Ľudia už nevládzu platiť nájomné, ktoré sa kvôli cene plynu zase zvýši. Je smutné, keď pracujú a žijú s pocitom, že sa z nich možno stanú bezdomovci," povedali nám chlapi z Kovohút v Kromapachoch, kde je priemerná mzda asi 13-tisíc korún.
Z pešej zóny sa sprievod kovákov za zvukov píšťal vybral do objektu Domu kultúry, kde plánovali diskutovať o problémoch aj požiadavkách, ktoré by mohli pri kolektívnych vyjednávaniach presadiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš