kresbami. Pre rok 2006 si vybrali tému podmorský svet.
Ako pre naše noviny uviedla šéfredaktorka redakcie časopisov Mgr. Gabriela Rerková, pre nevidiacich a slabozrakých vydávajú dvanásť periodík v troch formách, a to v Braillovom písme, v zvukovej forme a pre slabozrakých v čiernotlači. Okrem toho každoročne slovenský trh obohatia aj o tri druhy kalendárov. Stolový, ktorý obsahuje bežné písmo i Braillovo
písmo, potom je to takzvaný veľký Braillovský kalendár. Do tretice, hádam najatraktívnejší je nástenný kalendár, pretože obsahuje aj zaujímavé reliéfne kresby. "Nástenný kalendár sa vydáva od roku 1988, pravidelne okrem rokov 1994, 1995 a roku 2005. Vlani sme mali málo objednávok a bohužiaľ, výroba je veľmi drahá," uviedla G. Rerková. Prvý kalendár bol tematicky zameraný na zverokruh. Ďalšie roky to boli napríklad európske mestá, dopravné značky, slovenské hrady a zámky a podobne.
Laika iste na prvý pohľad zaujme zhotovenie reliéfnych kresieb na nástenné kalendáre pre nevidiacich. Ich autorom je Levočan Peter Balúch. Šablóny si vyrobil z moduritu a tie sa potom pomocou špeciálneho prístroja prenášajú na zvláštne fólie.
Levočania sa pravidelne so svojimi kalendármi zúčastňujú aj súťaže, ktorej organizátorom je Klub fotopublicistov pri Slovenskom syndikáte novinárov a Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici. Ako uviedla G. Rerková na svojom konte majú už niekoľko ocenení.
Na Slovensku žije približne 8-tisíc ľudí, ktorí majú vážne zdravotné problémy so zrakom a sú registrovaní v Únií pre nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš