kultúrneho dedičstva. Uskutočnilo sa v historickej dvorane evanjelického kolégia v Prešove. Štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Agnes Biró v príhovore vyzdvihla, že Prešov je ideálnym príkladom napĺňania motta tohoročných dní: „Bohaté kultúrne tradície mesta sa budovali na základe príspevkov obyvateľov mnohých národností a mnohých náboženských konfesií."
Už tradičnou súčasťou programu celoslovenského otvorenia dní bol ceremoniál odovzdávania výročných cien revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá. V šiestich kategóriách bolo 12 laureátov. Ceny prevzali z rúk generálnej riaditeľky Pamiatkového úradu SR Kataríny Kosovej a generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Petra Marákyho. Napríklad v prvej kategórii objav - nález - akvizícia z ôsmich nominácií sa ceny ušli Krajskému pamiatkovému úradu (KPÚ) v Košiciach a Ľudovítovi Cápovi a Petrovi Gombošovi za nález stredovekých malieb v interiéri Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Turni nad Bodvou a KPÚ Bratislava a kolektívu pod vedením Petra Baxu za nález veľkomoravského pohrebiska pri Kaplnke sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Slávnostnému otvoreniu dní predchádzal dvojdňový odborný seminár pod názvom Oplatí sa hľadať s podtitulom Čo všetko je ešte ukryté. Pracovníci KPÚ z celej SR na ňom prezentovali svoje najnovšie nálezy, výsledky práce reštaurátorov a obnovy architektonických pamiatok.
V historickej budove divadla zasa odhalili plaketu Ceny EÚ za kultúrne dedičstvo Europa Nostra 2004. Slávnostný akt vykonal Jaroslav Kilián, ktorý dlhé roky pôsobil v porote, dnes je členom Rady Predstavenstva tejto Paneurópskej federácie dedičstva, fungujúcej ako mimovládne združenie. Podľa neho je odmeňovanie Europa Nostra tým, "čo má podporiť rozvoj kultúry". V prípade ocenenia rekonštrukcie prešovského divadla ide o "veľmi šťastnú súhru staviteľstva, výtvarného umenia a naplnenie divadla tým životom". Práve komplexnosť bola vysoko ocenená na európskej úrovni. Vedúci realizačného tímu, prešovský architekt Štefan Mitro konštatoval, že získanie diplomu Europa Nostra sprevádzajú "veľmi prísne kritériá". Z nich je najdôležitejšia autentickosť. "My sme tej budove skutočne vrátili absolútnu autentickosť," konštatoval Mitro.
Pri rekonštrukčných prácach od roku 1993 do roku 2001 bol Mitro veľmi
prísny, napríklad nedovolil stade vziať ani jednu starú dosku. Dodávateľ prác chcel pri rekonštrukcii balkónov vyhodiť starú "výdrevu" a nahradiť ju sadrokartónom. "Ja som povedal, nie, tie dosky sú tu sto rokov, páni, to sú ako stradivárky," povedal architekt. Akustika hlavnej sály je taká vzácna, taká jedinečná práve vďaka tomuto drevu. Mitro zložil poklonu autorovi stavby, architektovi a staviteľovi Michalovi Repaszkému z druhej polovice 19. storočia.
Kilián naznačil, že počet prihlášok zo Slovenska je veľmi malý, preto založili kanceláriu Europa Nostra v Academii Istropolitana Nova v Bratislave. Zriadia v nej poradenskú službu, aby sa oceneniahodné projekty dostali do centrály EÚ. Mitro a jeho Design Studio už boli ocenení za prácu na prešovskom divadle, a to v 2. ročníku vyhlasovania cien Slovenskej komory architektov CE-ZA-AR v roku 2003. Bodovali v kategórii rekonštrukcia a obnova budovy.
Do všetkých kultúrnych inštitúcií na území Prešova bol vstup zadarmo. Niektoré
z nich však nezachovali tento bezplatný charakter a vyberali vstupné v podobe "symbolickej koruny". V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva boli v metropole Šariša otvorené Šarišská galéria, Krajské múzeum, Národná kultúrna pamiatka Solivar, Štátny archív, Hvezdáreň a planetárium, Židovská ortodoxná synagóga, Chrám sv. Trojice a priestory v budove Gréckokatolíckeho biskupského úradu. Rímskokatolícky farský úrad ponúkol výstup na vežu Dómu sv. Mikuláša. Prístupné tiež boli všetky chrámy v centre mesta: Dóm sv. Mikuláša, Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa, Katedrálny chrám sv. Alexandra Nevského, Kaplnka sv. Jána Bohoslova a Chrám sv. Trojice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš