zhromaždenie. Odboroví predáci a zástupcovia základných organizácií sa zídu na prešovskej pešej zóne o 15.30 hod. "Chceme širokej verejnosti vysvetliť, aby sa nebáli bojovať za svoje mzdy a požiadavky voči zamestnávateľom a využiť pritom hoci aj taký nástroj, ako je štrajk. Uvedomujeme si, že v regióne s vysokou mierou nezamestnanosti sú zamestnanci v pozícii rukojemníkov zamestnávateľov a súčasný Zákonník práce ich nechráni dostatočne. Práve preto je vyjednanie podmienok také dôležité," uviedol člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre východ Slovenska Jozef Balica.
V tejto súvislosti zdôraznil, že podľa Svetovej banky je po Hongkongu, Číne či USA naša krajina na prvých priečkach európskych krajín "v pružnosti pracovnej sily". Inak povedané, čím je ukazovateľ nižší, tým ľahšie umožňuje zamestnávateľom znižovať náklady na pracovnú silu a prepúšťať. Vo svetovom kontexte je Slovensko na 14. mieste a má medzi európskymi krajinami prvenstvo. Pre porovnanie, Češi sú 43., Poliaci na 58., Rakúšania na 69. a Maďari na 73. mieste. Na konci rebríčka sú Francúzi, Gréci a Španieli.
V prvom štvrťroku 2005 priemerné mzdy síce stúpli, ale ešte markantnejšie sa tak odhalili medziregionálne rozdiely. Podľa Balicu sa pracujúci v Prešovskom kraji možno dostanú na úroveň Bratislavského kraja o 11 - 12 rokov, ak tento trend neprehĺbi ďalšie zvyšovanie cien energie a následne aj cien tovarov a služieb.
Podľa Štatistického úradu SR bola na Slovensku v spomínanom období priemerná mzda 17 063 korún, čo s porovnateľným obdobím vlani predstavuje nárast o 9,7 percenta. Ako je to však v regionálnom porovnaní? Kým v Bratislave je priemerná mzda 23 534 korún, čo znamená nárast o 12,7 percenta, v Prešovskom kraji je priemer len 12 713 korún, čo je nárast o 4,5 percenta. Inak povedané zárobky ľudí v Prešovskom kraji sú v priemere o polovicu nižšie. V Košickom kraji je situácia iná. Tam sa v prvom štvrťroku nárast miezd dá porovnávať so západom Slovenska. Nárast miezd je 12-percentný, čo predstavuje priemernú mzdu 16 586 korún. Pripomíname, že tento priemer je očistený o príjem zamestnancov z okresu Košice II, kde priemerná mzda vďaka U. S. Steelu predstavuje až 26 483. Spomenuté ukazovatele sa týkajú malých a stredných firiem nad 20 zamestnancov.
Keby sme sa však mali porovnávať s českými susedmi, tam platy rastú aj v oblastiach s najvyššou mierou nezamestnanosti. Podľa Mladej fronty dnes na Mostecku, kde je bez práce každý 5. občan, je priemerný plat 18-tisíc českých korún, čo je 23 526 slovenských korún. Najnižšie priemerné platy v regiónoch sa pohybujú na úrovni 14-tisíc korún a to aj tam, kde na jedno pracovné miesto čaká 70 uchádzačov. Napriek tomu, práve v najchudobnejšej karvinskej oblasti za posledné roky stúpla mzda o 4 400 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš