kedysi tu spočívali telesné ostatky Imrichovej matky, v 18. storočí sa do krypty vlámali vojaci, cínovú truhlu otvorili a kosti mŕtvej rozmetali po nádvorí hradu. Dnes je hrobka prázdna a neprístupná.
"Pri prieskume podzemia hrobky sme chceli nájsť indície, či sa potvrdia legendy o tajnej únikovej chodbe. Namiesto toho sme objavili jednu záhadnú kosť, o ktorej sa neodvažujeme tvrdiť, komu patrila. Dáme ju však preskúmať," uviedla riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.
Vstup do inak neprístupnej krypty nebol jediným atraktívnym bodom trojdňových osláv 300. výročia úmrtia najslávnejšieho majiteľa kežmarského hradu. Vo vstupnej veži hradu múzejníci otvorili novú expozíciu o rodine Tökölyovcov. Tá ponúka prehliadku dobového nábytku z čias, kedy žil Imrich Thököly, ale aj rodokmeň rodiny, portréty Imricha, vzácne dokumenty o snahách previezť jeho telesné pozostatky z Turecka späť do Kežmarku a fotografie z prevozu v roku 1906. "Žiaľ, z interiéru pôvodného kežmarského hradu sa nič nezachovalo, všetky veci boli prevezené do Viedne. Po Tökölyovcoch nám však zostal tento hrad. Je známe, že za ich čias prešiel najväčšími stavebnými úpravami, pribudla tu hradná kaplnka, či slávne koniarne," uviedla Erika Cintulová.
Ako ju doplnila historička Nora Baráthová, za čias Tökölyho síce hrad zaznamenal rozkvet, obyvatelia slobodného kráľovského mesta Kežmarok však manierami rodiny nadšení neboli. Často odmietali poslušnosť. "Ak sa niekto pýta, prečo si pripomíname túto rozporuplnú osobnosť, chcem pripomenúť, že Tököly je osobnosť, ktorá niečo v histórii znamenala. Postaral sa aj o rozkvet hradu a my sme na svojich rodákov hrdí," poznamenala historička.
Súčasťou osláv bol aj odborný seminár o rodine Tökölyovcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš